Guzki krwawnicze (hemoroidy) to naczyniowe sploty wypełnione krwią, jakie stanowią naturalną strukturę naszego ciała. Biorą czynny udział w oddawaniu stolca i stanowią o szczelności odbytu. Problem zaczyna się, gdy błona śluzowa ulega rozciągnięciu, guzki powiększają się, nierzadko krwawią i zaczynają wypadać. Z czasem dołącza do tego stan zapalny. Leczenie zależy od zaawansowania schorzenia – od zmiany diety po zabieg operacyjny, jaki zwykle kończy się pomyślnie.
Schorzenia proktologiczne – choroba hemoroidalna i jej leczenie
Leczeniem zachowawczym hemoroidów oraz małoinwazyjnym leczeniem zabiegowym zajmuje się dr n. med. Piotr Matyba, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia, który specjalistyczną praktykę lekarską prowadzi w Gabinecie Lekarskim Medic Laserplus w NZOZ Grunwald w ramach Poradni Chirurgicznej. W zakresie nieoperacyjnej terapii guzków krwawniczych stosuje m. in. metodą Hemoron, Barrona oraz Morinagi (DGHL). Ofertę stanowi również waporyzacja laserem chirurgicznym. U pacjentów z IV stopniem choroby wykonuje operacje metodą Milligan-Morgan.
Żylaki odbytu we wszystkich stopniach choroby leczy również lek. med. Artur Dobosz, specjalista chirurg, który od 2001 r. związany jest z Kliniką Grunwaldzką, gdzie prowadzi poradnię chirurgiczną. W terapii stosuje metody nieoperacyjne (gumkowanie). W ostrych przypadkach lub gdy zakrzepowo zmieniony guzek nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu, wykonuje zabieg nacięcia lub wycięcia zmienionego chorobowo fałdu w warunkach ambulatorium, w znieczuleniu miejscowym. Z bezpłatnych konsultacji oraz zabiegów mogą korzystać osoby ubezpieczone w ZUS i KRUS.
Przerost i wypadanie splotów żylnych w okolicy odbytu oraz dolnej części odbytnicy usuniemy na Oddziale Chirurgii Kliniki Promienistej, gdzie stosowane są metody zachowawcze (maści i czopki) oraz operacyjne z wykorzystaniem klasycznych technik lub zabiegów o mniejszej inwazyjności, np. metoda Longo. Polega ona na wprowadzeniu do odbytnicy specjalnego staplera hemoroidalnego z jednoczesnym wycięciem i mechanicznym zszyciem śluzówki odbytnicy. Zabieg wymaga hospitalizacji (2 doby). Zespół medyczny tworzy m. in. dr hab. n. med. Dawid Murawa, specjalista chirurg.
Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków Venavita powstał w 1993 r. z inicjatywy lek. med. Krzysztofa Błachowiaka, specjalisty chirurga, flebologa i od początku działalność koncentruje się na nowoczesnym diagnozowaniu i leczeniu chorób żył. W terapii żylaków odbytu stosowane są małoinwazyjne metody zabiegowe m. in. gumkowanie (metoda Barrona) oraz skleroterapię i laser. Jak podkreśla specjalista, często w leczeniu guzków krwawniczych odbytu stosuje się wiele metod równocześnie. Leczenie uzupełniają nowoczesne metody diagnostyczne, np. USG Duplex Doppler oraz anoskopia.
Hemoroidy, bóle odbytnicy czy krwawienie leczy także lek. med. Paweł Hajkowicz, specjalista w dziedzinie chirurgii oraz proktologii, który swoje usługi świadczy w Poradni Proktologicznej Centrum Medycznego Cordis. Badania przeprowadzane są przy pomocy aparatu endoskopowego i jak zastrzega placówka, konieczne w dniu poprzedzającym badanie wykonanie wlewki odbytniczej, w celu oczyszczenie jelita grubego. Centrum istnieje od 1995 r., a jej twórcą jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Kalawski, Ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.
Gabinet Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Estetycznej Meditime prowadzi lek. med. Jacek Olejniczak, specjalista chirurg, klinicysta gdzie w ramach Chirurgii naczyniowej oraz ogólnej realizowana jest terapia żylaków odbytu w różnych stanach zaawansowania choroby oraz chorób odbytu. Lek. med. Olejniczak praktykę prowadzi od 1995 r., od 2009 r. specjalizując się również w zabiegach z medycyny estetycznej. Placówkę prowadzi we współpracy z lek. med. Agnieszką Gray, specjalistą chorób skóry, dermatologiem.