Gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy, jakim są hemoroidy, w istocie ją uszczelnia wraz z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Normalnie nie jest możliwy do wyczucia. Problem zaczyna się gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi, co w efekcie prowadzi do powstania guzków. Spowodowana najczęściej czynnikami genetycznymi lub „siedzącym” trybem życia, choroba nasila się wraz z wiekiem, tak iż po 50. roku życia ryzyko zachorowań dotyczy co drugiej osoby.
Choroba hemoroidalna – metody leczenia
Złotym standardem postępowania leczniczego w przypadku hemoroidów I i II stopnia jest stosowane przez Centrum Terapii Laserowej instrumentalne leczenie guzków krwawniczych odbytu metodą Barrona. Zabieg polega na założeniu na podstawę hemoroidu gumowego pierścienia anemizującego, w następstwie czego dochodzi do martwicy guzka i odpadnięcia. Metoda wymaga około 3–4 tygodniowej rekonwalescencji. Placówka należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Laserowej i Dermatologicznej.
Leczenie niewielkich struktur anatomicznych znajdujących się wewnątrz odbytu, jakimi są hemoroidy to jedna z usług świadczonych przez Centrum Medyczne Proclinic® w zakresie laseroterapii. Zabieg poprzedza badanie USG i w zależności od stopnia zaawansowania, procedura laserowego leczenia dzieli się na dwa rodzaje: I i II stopień hemoroidów – metoda najmniej inwazyjna, nie usuwa tkanek lecz zamyka tętniczki hemoroidalne oraz usunięcie guzków III i IV stopnia. Obydwie metody wykonane są w znieczuleniu miejscowym i nie wymagają hospitalizacji.
Operacyjne oraz małoinwazyjne leczenie hemoroidów wraz z diagnostyką oferuje chirurg naczyniowy, dr n. med. Krzysztof Szecówka w zakresie Gabinetu Chirurgii Naczyniowej, gdzie świadczy specjalistyczne konsultacje oraz leczenie zachowawcze i operacyjne. Jest certyfikowany w zakresie ultrasonografii naczyń oraz minimalnie inwazyjnych metodach operacji żylaków u prof. Varady we Frankfurcie nad Menem. Praktykę prywatną prowadzi od 1990 r., a w zabiegach z zakresu tzw. małej chirurgii, od kilku lat stosuje kriochirurgię.
Hemoroidy są zmianą chorobową splotu naczyniowego w ścianie kanału odbytu. Jak tłumaczą specjaliści MultiMedica NZOZ, choroba hemoroidalna skutkuje ich obrzmieniem i stanem zapalnym, a w zależności od umiejscowienia guzków dzieli się je na wewnętrzne i zewnętrzne. Placówka, która od 1996 r. realizuje standardy kliniki jednego dnia, w zakresie chirurgii ogólnej i naczyniowej, realizując małoinwazyjne operacje żylaków odbytu we współpracy z chirurgiem ogólnym i naczyniowym – dr n. med. Krzysztofem Szecówką.
Rozpoznanie choroby hemoroidalnej odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego palcem – per rectum oraz anoskopii, rektoskopii lub kolonoskopii. To część procedury stosowanej we Wrocławskim Centrum Zdrowia Ars Medica, a techniki likwidacji guzków krwawniczych stosowane tutaj to m.in. skleroterapia, gumowe podwiązki (metoda Barrona), fotokoagulacja podczerwienią oraz wykonywana staplerem – metoda Longo. W bardzo zaawansowanej chorobie przeprowadza się operację. Kierownikiem placówki jest specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, specjalista angiolog, dr n. med. Zbigniew Rybak.
Guzki krwawnicze nieoperacyjnie, metodą Barrona oraz farmakologicznie leczą specjaliści Centrum Gastrologiczno Hepatologicznego, które świadczy ponadto usługi w zakresie proktologii, z pełnym zakresem badań diagnostycznych. Zespół tworzy m.in. specjalista chirurgii ogólnej II stopnia i chirurgii onkologicznej, Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, lek. med. Zbigniew Krawczuk. Placówka jest Certyfikowanym Ośrodkiem Medycyny Podróży i Międzynarodowym Punktem Szczepień.