Hemoroidy stanowią naturalną strukturę kanału odbytu, wspierając proces wypróżniania i odpowiadając za jego szczelność. W sytuacji, gdy dojdzie do ich znacznego przekrwienia, np. wskutek przewlekłych zaparć czy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, w związku z brakiem odpływu krwi może dojść do powiększenia hemoroidów, a z czasem do ich wypadania poza odbyt. W chorobie hemoroidalnej wyróżnia się cztery stopnie, które determinują metody postępowania. Pierwsze dwa wymagają leczenia zachowawczego (farmakologia, dieta), dwa następne z kolei są wskazaniem do leczenia chirurgicznego.
Guzki krwawnicze – metody leczenia w Zielonej Górze
Bezbolesne i minimalnie inwazyjne leczenie hemoroidów laserem HeLP® przeprowadzają specjaliści Szpitala Centrum Urologii Laserowej Uro-Medic. Wskazaniem do zastosowania metody są guzki I i II stopnia, a zabieg polega na zamknięciu tętnic bez stosowania nici lub klipsów. W zakresie leczenia zaawansowanej choroby hemoroidalnej placówka stosuje laser hemorrhoidoplasty (LHP®). Jednodniowy zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, a w strukturach Szpitala znajduje się ponadto Oddział, Przychodnia urologiczna.
Choroby odbytu i odbytnicy pacjenci Zielonej Góry, Żar, Świebodzina i Lubania mogą skonsultować w Gabinecie dr n. med. Bronisława Górskiego, działającego w ramach Specjalistycznej Chirurgicznej Praktyki Lekarskiej. Zakres usług medycznych i małej chirurgii, oprócz leczenia żylaków odbytu, obejmuje również leczenie guzków skórnych i podskórnych z weryfikacją histopatologiczną. Konsultacje odbywają się także w pełnym zakresie flebologii i leczenia żylaków kończyn dolnych (EVLT, skleroterapia i echoskleroterapia, miniflebektomia).
Choroby odbytu, w tym zakrzep przyodbytowego splotu żylnego, szczeliny odbytu i jego wypadanie leczy lek. med. Krzysztof Marian Lubecki, specjalista chirurgii ogólnej II stopnia, absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek m. in. Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, w ramach usług proktologicznych wykonuje rektoskopię z biopsją lub usunięciem małego polipa i badaniem histopatologicznym. Leczenie choroby hemoroidalnej świadczy z zastosowaniem metod: ligatury Barrona, operacji metodą RFITTH, a także w połączeniu z wypadaniem odbytu metodą PPH (Longo).