Męskie jądra nie tylko służą do wytwarzania plemników, ale także hormonów (np. testosteron), które wpływają na męski wygląd oraz męskie zachowanie. Są więc bardzo ważne dla każdego mężczyzny i niezwykle istotnym jest samobadanie jąder, aby w porę poddać się leczeniu w przypadku wykrycia schorzenia. Do najczęstszych należą: rak, żylaki powrózka nasiennego, skręt jądra i jego zapalenie.
Dla zdrowia jąder
W Warszawie Bemowo znajduje się Gabinet Urologiczny Dobry Urolog, w którym leczone są m.in. choroby jąder. Lekarz pomaga tutaj w przypadku bólu jądra, zapalenia jąder oraz leczy żylaki powrózka nasiennego. W ramach diagnostyki przeprowadzane jest USG jąder, natomiast w zabiegach urologicznych stosuje mikrochirurgię, np. przy operowaniu żylaków powrózka nasiennego. Lekarzem tym jest dr Łukasz Kupis, urolog, który swoje doświadczenie z tej dziedziny zdobywał w Oddziale Urologii Szpitala Bielańskiego oraz w Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szpital Lux Med wśród różnorodnych zabiegów medycznych oferuje zabiegi z zakresu chirurgii urologicznej, m.in. leczenie i operacje jąder. Można do nich tutaj zaliczyć: operacje wodniaka jądra, podwiązanie (chirurgiczne i laparoskopowe) żylaków powrózka nasiennego, usunięcie jądra oraz fiksację jednostronną i dwustronną. Do kadry medycznej należy tutaj dr n. med. Piotr Marczyński, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1993 i II stopnia od 1997 roku) oraz urologii (II stopnia od 2000 roku), który posiada certyfikat FEBU (Europejskiego Towarzystwa Urologicznego). Swoje doświadczenie zdobywał m.in. w Klinice Nowotworów Układu Moczowego.
Centrum Medyczne Enel-Med w swoim szpitalu proponuje m.in. diagnostykę chorób jąder oraz ich leczenie zarówno zachowawcze, jak i operacyjne. Do zabiegów należą tutaj: operacje wodniaka jądra czy operacje żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową. Ponadto można poddać się tutaj także wydłużeniu wędzidełka napletka oraz operacyjnemu leczeniu stulejki. Lekarzem operującym jest tutaj dr n. med. Bartosz Dybowski, specjalista urologii od 2009 roku, który w swoim zakresie odbywał zagraniczne kursy i staże, np. w 2012 roku Masterclass In Neurology czy w Klinice Urologii Radboud University Medical Center w Nijmegen (w Holandii).
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego posiada Oddział Kliniczny Urologii, gdzie przeprowadzane są różnorodne zabiegi leczące choroby układu moczowo-płciowego. Do tych zabiegów zaliczają się tutaj operacje żylaków powrózka nasiennego czy operacje wodniaka jądra. Ponadto można poddać się także na tym oddziale diagnostyce i leczeniu raka stercza. Jednym z personelu lekarskiego jest tutaj dr n. med. Maciej Zbrzeźniak, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku) oraz urologii (II stopnia od 2000 roku), posiadający certyfikat FEBU, potwierdzający jego umiejętności i wysokie kwalifikacje z zakresu urologii. Pomaga pacjentom również w Klinice Urologiczno-Ginekologicznej Conti-Medica.
Wyleczyć chirurgicznie schorzenia jąder można także w Gabinecie Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych mieszczącym się w Centrum Medycznym Malbad. Można poddać się tutaj operacyjnemu sprowadzeniu jądra do worka mosznowego w przypadku jądra niezstąpionego, wnętrostwa lub braku jądra w worku, także leczeniu operacyjnemu jądra wstępującego we wzwodzie jak również leczeniu operacyjnemu wodniaka jądra oraz wszczepieniu protezy jądra przy jego braku. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się tutaj prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Perdzyński, chirurg ogólny i dziecięcy, który doszkalał się na licznych kursach z zakresu chirurgii urologicznej, m.in. w 2008 roku w Belgradzie czy w 2012 roku we Włoszech.
W strukturach Szpitala Praskiego pw. Przemienia Pańskiego znajduje się Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej, gdzie pacjent cierpiący na schorzenie jąder zostanie poddany odpowiedniemu zabiegowi chirurgicznemu. Wśród wykonywanych tutaj można wymienić: operacje wodniaka jądra lub powrózka nasiennego, implantację protezy jądra czy usunięcie jądra przez kanał pachwinowy. Jednym z lekarzy jest dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka, specjalista urologii od 2010 roku, która szkoliła się za granicą w zakresie urologii, m.in. w Klinice Urologii Charite w Berlinie oraz w Klinice Nefrologii i Urologii w Mansoura.