Najczęstszymi chorobami i nieprawidłowościami dotykającymi męskie prącie są: stulejka, krótkie wędzidełko, rak prącia czy skrzywienie prącia. Mężczyźni często wstydzą się pojawiać z takimi problemami u lekarzy, a nieleczone schorzenia są przyczyną bólu i braku satysfakcji seksualnej.
Prącie wyleczone
Szpital Lux Med z zakresu chirurgii urologicznej oferuje operacje prącia i jąder, leczące różnorodne schorzenia i nieprawidłowości. W sposób chirurgiczny lekarze zajmują się: wydłużeniem wędzidełka prącia, operacją stulejki - grzbietowo poprzez boczne nacięcie napletka, pełną operacją stulejki prącia oraz resekcją i odklejeniem napletka czy usunięciem torbieli napletka. Pacjentami z tego zakresu zajmuje się dr Daniel Leszczyński, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku) oraz urologii (II stopnia od 2002 roku), który swoje doświadczenie zdobywał na Oddziale Urologii Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce oraz w Klinice Urologii Akademii Medycznej w Warszawie.
W Centrum Medycznym Malbad mieści się Gabinet Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych, do którego może przyjść pacjent wymagający wyleczenia m.in. prącia. Lekarz pomaga tutaj w przypadku: skrzywienia prącia wrodzonego, nabytego i pourazowego (operacja korygująca oraz rekonstrukcja po wcześniejszych nieudanych zabiegach), skrzywienia żołędzi, zwężenia cewki moczowej czy prącia pokrytego i zakrytego (operacja uwolnienia prącia i przemieszczenia go powyżej powierzchni skóry) i w wielu innych schorzeniach prącia (np. krótkie wędzidełko, torbiel żołędzi). Operacje wykonuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Perdzyński, chirurg ogólny i dziecięcy, posiadający w swoim dorobku zawodowym liczne certyfikaty z odbytych szkoleń urologicznych i kongresów, np. z kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego z 2009 roku z Poznania.
Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego posiada Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej, w którym lekarze wykonują operacje leczące różne schorzenia prącia. Do tych operacji zalicza się tutaj: elektrokoagulację zmian prącia i ujścia cewki, plastykę krótkiego wędzidełka prącia, operacje stulejki czy plastykę małą i dużą cewki. Do kadry medycznej należy tutaj dr n. med. Piotr Marczyński, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1993 i II stopnia od 1997 roku) oraz urologii (II stopnia od 2000 roku), który w ramach kształcenia zawodowego urologicznego odbywał staże za granicą w The Endoscopic Center w General Hospital of Slovenj Gradec w Słoweni oraz w Paryżu w Urology Department of the Institut Mutualiste Montsouris.
Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oferuje wśród leczenia i zabiegów urologicznych, operacje leczące m.in. stulejkę poprzez obrzezanie i plastykę napletka, raka prącia a także zapalenia żołędzi czy zapalenia gruczołu krokowego. Na takie i inne leczenie można umówić się tutaj do prof. dr. hab. n. med. Piotra Radziszewskiego, specjalisty chirurgii ogólnej (I stopnia od 1999 roku) oraz urologii (od 2004 roku), który należy do komitetów redakcyjnych takich czasopism, jak: "Neurology and Urodynamics", "Central European Journal of Urology" czy "Archives of Medical Sciences".
Leczeniu chorób penisa można poddać się także w Klinice Urologiczno-Ginekologicznej Conti-Medica. Tutaj lekarze podejmą się usunięcia zmiany na prąciu z oceną histopatologiczną, zoperują stulejkę, zbyt krótkie wędzidełko a także nakłują wodniaka jądra, usuną polipa cewki moczowej czy wykonają biopsję gruboigłową gruczołu krokowego. Jednym z lekarzy jest tutaj dr n. med. Maciej Zbrzeźniak, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku) oraz urologii (II stopnia od 2000 roku), który posiada certyfikat FEBU (Europejskiego Towarzystwa Urologicznego). Swoje doświadczenie zdobywał m.in. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego na Oddziale Klinicznym Urologii.
Na specjalistyczne leczenie urologiczne, m.in. w przypadku schorzeń prącia mężczyzna może przyjść także do wielospecjalistycznego ośrodka MD Clinic. Tutaj lekarze wykonują także operacje plastyczne prącia oraz zajmują się niepłodnością męską - leczenie żylaków powrózka nasiennego. Pacjentów przyjmuje dr hab. n. med. Piotr Dobroński, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1994 roku) oraz urologii (II stopnia od 1998 roku).