Operacyjne usunięcie tarczycy, zwane także tyroidektomią (łac. thyreoidectomia), przeprowadza się w leczeniu raka tarczycy lub wola tarczycy, które jest niezłośliwe. Lekarze niekiedy stosują wycięcie tylko części tarczycy - usunięcie płata tarczycy i węziny (która łączy ze sobą oba płaty boczne). Zabiegi takie wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a w przypadku wykrycia raka tarczycy operacja powinna być przeprowadzona jak najszybciej - lekarz podejmuje się wtedy całkowitego wycięcia tarczycy. Na częściowe wycięcie tego gruczołu chirurg może się zdecydować w przypadku wola guzowatego, miąższowego oraz zapaleń tarczycy. Natomiast tylko płat tarczycy wycina w przypadku guza pęcherzykowego w jednym z płatów (pod warunkiem, że drugi nie jest zmieniony). W trakcie operacji chirurg stopniowo usuwa płaty tarczycy, oddzielając je od otaczających tkanek, tak aby nie uszkodzić nerwu krtaniowego wstecznego oraz przytarczyc.
Wycięcie tarczycy w lubelskich placówkach medycznych
Lubelskim lekarzem, zajmującym się zabiegami chirurgicznymi usunięcia tarczycy, jest dr n. med. Andrzej Chrościcki, chirurg ogólny (I stopnia od 1980 i II stopnia od 1984 roku), który doświadczenia z przeprowadzania takich zabiegów nabywał na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz w Prywatnym Szpitalu z Przychodnią Specjalistyczną Żagiel Med w Lublinie. Z innych zabiegów chirurgicznych, oprócz tyreidektomii, lekarz ten wykonuje także wycięcie wyrostka robaczkowego, polipektomię chirurgiczną czy laparoskopową operację przepukliny.
Na operacyjne leczenie chorób tarczycy można na terenie Lublina udać się także do dr n. med. Elżbiety Dackiej, specjalisty chirurgii ogólnej (I stopnia od 1974 i II stopnia od 1978 roku), która takich operacji uczyła się na zagranicznym stażu na Oddziale Chirurgicznym Szpitala Klinicznego we Francji, a także w Polsce, w I Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie na oddziale chirurgii.
Operacje tarczycy oferowane są także przez znajdującą się w Lublinie Klinikę Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która znajduje się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Oprócz operacji wycięcia guzów tarczycy, placówka ta specjalizuje się w leczeniu skojarzonym nowotworów układu pokarmowego (przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytnicy), a także w leczeniu oszczędzającym raka piersi z IORT czy leczeniu przerzutów nowotworowych do otrzewnej. Oddział ten stosuje także radioterapię śródoperacyjną w leczeniu nowotworów.