Nie wszystkie choroby tarczycy wiążą się z koniecznością przeprowadzenia ingerencji chirurgicznej. Są jednak pewne problemy, w których nieodłącznym elementem leczenia jest operacja. Najczęściej przeprowadza się ją klasycznie, poprzez wykonanie poprzecznego nacięcia skóry w dolnym odcinku szyi. Po zabiegu pozostaje około 10-centymetrowa blizna, jednak jej widoczność można zminimalizować specjalnymi maściami i żelami.
Stopnie wycięcia tarczycy
W zależności od rodzaju problemu, z jakim boryka się pacjent, można u niego przeprowadzić:
- usunięcie jednego płata tarczycy (strumektomię)
- częściowe (subtotalne) wycięcie tarczycy
- całkowitą resekcję tarczycy (tyreoidektomię)
Jeden płat tarczycy usuwa się z reguły w przypadku guza pęcherzykowego ograniczonego do jednego płata. Jeśli jednak okaże się on złośliwy, operację trzeba będzie poszerzyć. Wskazaniem do częściowego wycięcia tarczycy jest m.in. wole nadczynne guzowate, a także wole występujące w przebiegu choroby Hashimoto. Całkowitą resekcję gruczołu przeprowadza się w przypadku nowotworów oraz niektórych woli nawrotowych. Niezależnie od wybranego wariantu, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a pacjent wcześniej musi znaleźć się w stanie eutyreozy, czyli prawidłowej ilości hormonów tarczycy w organizmie.
Gdzie na operację tarczycy w Rzeszowie?
Pacjenci z Rzeszowa i okolic na usunięcie tarczycy mogą wybrać się do Szpitala Specjalistycznego Ortovita. Tutejsi specjaliści przeprowadzają częściowe wycięcie tarczycy. Po operacji, zwykle po upływie tygodnia, należy zdjąć szwy. Pacjent otrzymuje także recepty na niezbędne lekarstwa, w tym heparynę drobnocząsteczkową. Istotne są także szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji pooperacyjnej rany i zmiany opatrunku, co pomaga osiągnąć zadowalający wygląd blizny. W tym celu zalecane są maści bądź żele silikonowe, które mogą być stosowane już tydzień po zdjęciu szwów.
Ile kosztuje operacja tarczycy w Bydgoszczy?
Częściowe wycięcie tarczycy to w szpitalu Ortovita koszt od 700 zł wzwyż. Ostateczną cenę zabiegu ustala się podczas wizyty konsultacyjnej.