W zależności od choroby tarczycy, z jaką boryka się dany pacjent, tarczycę wycina się całkowicie lub częściowo. Możliwe jest także usunięcie jednego płata gruczołu. Wskazaniami do zabiegu są m.in. nowotwory złośliwe oraz wole tarczycy uciskające na inne narządy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a rekonwalescencja po nim trwa około dwóch tygodni.
Kwalifikacja do wycięcia tarczycy
Decyzja o operacji jest podejmowana przez tak zwanego lekarza od tarczycy, czyli endokrynologa, na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, jak również przeprowadzenia określonych badań. Choroby tarczycy wykrywa się, sprawdzając poziom tsh (hormonu tyreotropowego), t3 (trójjodotyroniny) i t4 (tyroksyny). Kolejny etap diagnostyki to USG tarczycy. Badanie to pozwala dokładnie ocenić wielkość, kształt i strukturę gruczołu, jak również stwierdzić czy zaszły w nim jakieś niepokojące zmiany. W sytuacji wykrycia guza bądź mniejszych guzków zleca się biopsję tarczycy, podczas której pobiera się fragment zmienionej tkanki za pomocą igły. Wycinek jest następnie badany, aby móc odróżnić zmiany łagodne od złośliwych, a co za tym idzie - wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Gdzie na operację tarczycy we Wrocławiu?
Centrum Medyczne Rajska (dzielnica Fabryczna),które dołączyło do Kliniki.pl w 2018 roku, jak również Euromed (dzielnica Krzyki) oferują całkowite chirurgiczne wycięcie tarczycy. Takiemu samemu zabiegowi można poddać się w Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią EuroMediCare (dzielnica Fabryczna). Pacjenci mogą tu zdecydować się również na operację tarczycy z neuromonitoringiem, który zapobiega wystąpieniu pooperacyjnego powikłania, jakim jest porażenie nerwu krtaniowego wstecznego. Vratislavia Medica (dzielnica Psie Pole), oprócz całkowitej resekcji tarczycy, oferuje także jej częściowe usunięcie.
Ile kosztuje usunięcie tarczycy we Wrocławiu?
Za operację częściowego lub całkowitego wycięcia tarczycy we Wrocławiu zapłacimy minimum 5500 zł. Ceny sięgają nawet 7200 zł za operację z neuromonitoringiem.