Stan zapalny nerwu, najczęściej spowodowany próchnicą, jest podstawową przyczyną bólu zęba i w takiej sytuacji jedynym sposobem na jego uratowanie jest leczenie endodontyczne zwane kanałowym. Cała procedura polega na usunięciu uszkodzonej, wewnętrznej tkanki zęba z komory oraz kanałów korzeniowych, ich dezynfekcji, a następnie prawidłowym wypełnieniu. Ostatnim etapem leczenia jest założenie plomby lub wykonanie odbudowy protetycznej, a prawidłowo przeleczony w ten sposób ząb może służyć przez wiele kolejnych lat.
Stomatologia zachowawcza – choroby miazgi
Endodoncję bez mikroskopu w leczeniu próchnicy oferuje Gabinet Trident Stomatologia w Krośnie, a wsparciem metod stosowanych zachowawczo są znieczulenia miejscowe lub śródwięzadłowe CitoJect, dzięki czemu leczenie jest całkowicie bezbolesne. Oferta obejmuje również powtórne leczenie kanałowe – reendodoncję. Gabinet korzysta z nowoczesnych wypełnień światłoutwardzalnych (kompozytowych) stałych, stałych chemoutwardzalnych oraz stałych wzmocnionych ćwiekami z włókna szklanego. Zespół specjalistów tworzy m. in. lek. dent. Paweł Piękoś.
Leczenie kanałowe zębów jednokorzeniowych oraz zębów wielokorzeniowych bez mikroskopu świadczy również Gabinet Dental-Spa w Tomaszowie Mazowieckim, którego właścicielką jest lek. stom. Małgorzata Kowalska, ortodonta, certyfikowana m. in. w zakresie endodoncji praktycznej od A do Z. Standardowa procedura polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory zęba i z systemu kanałowego korzeni, a następnie po jego opracowaniu i szczelnym wypełnieniu następuje odbudowa zęba.
Dzięki nowoczesnym technologiom, wiele zębów dotychczas skazanych na usunięcie da się wyleczyć. Przekonuje o tym lek. stom. Piotr Kaczor, certyfikowany we współczesnej endodoncji z zastosowaniem rotacyjnych systemów narzędzi niklowo-tytanowych oraz wypełniania kanałów termoplastyczną gutaperką. W ramach swojego Gabinetu Stomatologicznego, jaki prowadzi w Kielcach, specjalizuje się w leczeniu kanałowym, które stosuje m. in. w przypadku znacznego zniszczenia lub chorobowo zmienionego zęba, nie nadającego się już do tradycyjnego leczenia.
Leczenie kanałowe przy nieodwracalnych chorobach miazgi zęba stosuje również lek. stom. Małgorzata Szotkowska w ramach Gabinetu stomatologicznego Szot-Dent, jaki prowadzi w centrum Torunia. Jak podkreśla, brak dokładnego i całkowitego oczyszczenia kanałów korzeniowych zęba oraz szczelnego ich wypełnienia może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego kości, a to do groźnych dla zdrowia chorób ogólnoustrojowych. Ponadto bez dobrze przeprowadzonej endodoncji martwego zęba nie ma możliwości jego dalszej odbudowy za pomocą uzupełnień protetycznych.
Rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych zajmuje się w Gdyni Gabinet Stomatologiczny ArtDentico, a główną metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Zalecane przy głębokich ubytkach, martwicy lub po złamaniu czy zwichnięciu zęba, leczenie endodontyczne jest tu również wskazaniem przed zaplanowaną protetyką w postaci korony lub mostu. W swojej praktyce opracowania kanałów zęba, Gabinet wykorzystuje endometry oraz diagnostykę RTG. Placówka zlokalizowana jest na Wzgórzu Maksymiliana.
Dewitalizacja zęba (zatrucie), usunięcie zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zęba (ekstrypacja) wraz z mechanicznym opracowaniem kanałów przy użyciu środków dezynfekujących do odkażania i płukania to podstawowe etapy leczenia endodontycznego, jakie wykonamy w Przychodni Stomatologia Kołobrzeg w Kołobrzegu. Opracowane i osuszone kanały wypełniane są następnie ćwiekami gutaperkowymi, a łączna ilość wizyt w trakcie całego leczenia zwykle wynosi od 2 do 3. Kierownikiem Przychodni jest lek. stom. Halina Wielogórska, specjalista II stopnia z protetyki.