Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na uratowanie tych najbardziej zniszczonych zębów, przy których nie przyniosło efektu tradycyjne borowanie i plombowanie. Zwykle jest ono potrzebne, gdy u pacjenta występuje zapalenie miazgi zęba. Leczenie endodontyczne można przeprowadzić również bez mikroskopu, ale jest ono wtedy obarczone większym ryzykiem niepowodzenia ze względu na możliwość niedokładnego opracowania kanału. Osłabiony ząb po leczeniu kanałowym z czasem powinien zostać zaopatrzony protetycznie, co zapobiegnie jego złamaniu.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w polskich klinikach
W Białymstoku leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu oferuje prywatna klinika Hościłowicz Stomatologia. Pracują tu stomatolodzy dr Anna Hościłowicz oraz dr Magda Kalinowska. Dentyści z Hościłowicz Stomatologia opracowują kanały zębowe gorącą gutaperką. W przypadku bardzo zniszczonych koron naturalnych wykonywana jest odbudowa protetyczna zębów leczonych kanałowo, np. korona ceramiczna. Klinika posiada w ofercie leczenie zębów w narkozie.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warszawie wykonuje lekarz stomatolog dr Przemysław Juzala - autor pracy naukowej na temat stomatologii, opublikowanej w zagranicznym czasopiśmie "Dental and medical problems". Lekarz przyjmuje pacjentów w prywatnej klinice Fabdent, gdzie w ramach endodoncji wykonywane są takie zabiegi jak udrożnienie zobliterowanego kanału i usunięcie zębiniaka. Oprócz tego dr Juzala usuwa z kanałów zębów złamane narzędzia.
Klinika stomatologii estetycznej Prodent w Gdańsku dysponuje rotacyjnymi narzędziami Pathfile i M-two do opracowywania kanałów. Stomatolodzy używają płynnej gutaperki Thermafile, a w trakcie zabiegów kanałowych korzystają z mikroskopu Zeiss. Pracuje tu dentystka dr Ewa Odya-Bojanowska - uczestniczka kursu pt. "Wypełnianie kanału korzeniowego. Porównanie różnych metod wypełniania kanału". Dr Bojanowska proponuje rekonstrukcję zębów implantami u pacjentów, u których leczenie kanałowe nie powiodło się z powodu zaawansowanej choroby miazgi zęba.
Stomatolodzy z toruńskiego centrum medycznego Civis Vita zlecają zdjęcie RTG zęba przed leczeniem kanałowym. Pracuje tu stomatolog dr Barbara Gaj-Migda, która specjalizuje się w stomatologii mikroskopowej. Jej współpracownik stomatolog dr Emilia Krzemińska proponuje pacjentom leczenie kanałowe jednowizytowe lub dwuwizytowe. W Civis Vita przyjmowane są również dzieci z bardzo zniszczonymi zębami. Stomatolodzy w niektórych przypadkach podejmują się leczenia kanałowego zębów mlecznych.
Pacjenci z Gliwic mogą umówić się do stomatologa ze specjalistycznego Centrum Stomatologii i Medycyny B dental. W klinice pracuje stomatolog dr n. med. Tomasz Walawender - członek Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia. Lekarz korzysta z mikroskopu firmy Leica oraz z radiowizjografii Digora Optime. W B dental dostępne są takie usługi jak wkłady koronowo-korzeniowe do wzmacniania zębów martwych oraz resekcja wierzchołków korzeni.
Centrum stomatologii kompleksowej Aldent w Lublinie oferuje zabiegi endodontyczne w komputerowym znieczuleniu Sleeper One. Stomatolodzy, przed opracowaniem kanałów, stosują system płuczący RinsEndo. W CSK Aldent pracuje lekarz stomatologii dr n. med.Małgorzata Majewska-Paradowska. Martwe zęby po leczeniu endodontycznym pod mikroskopem z czasem ciemnieją. W klinice pacjenci mogą zapisać się na wybielanie zębów martwych i tym samym poprawić estetykę uśmiechu. Przed wybielaniem zębów warto rozważyć założenie licówek na zęby wielokrotnie plombowane i zniszczone, czasem konieczna jest też zmiana kształtu zęba, którą można uzyskać licówką.