Nowoczesna diagnostyka oraz system narzędzi ultradźwiękowych pozwalają dziś na wykonanie zaawansowanych zabiegów mikrochirurgicznych i mikroendodontycznych ratujących zęby przed nieuniknioną wcześniej ekstrakcją. Podstawą procedury jest mikroskop, który dzięki zaawansowanemu układowi optycznemu, powiększa i doświetla pole zabiegowe od 3 do 30 razy, podnosząc precyzję terapii i zwiększając jej powodzenie.
Mikroskop – nowoczesne leczenie korzeni zębowych
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej jest podstawą do kanałowego leczenia, które w Gabinetach Stomatologicznych Lux – Dent NZOZ wykonywane jest pod mikroskopem endodontycznym firmy Carl Zeiss. Gabinety rozpoczęły swoją praktykę w 2002 r. w bydgoskiej dzielnicy Bartodzieje, łącząc specjalizacje lekarzy i techników protetycznych z nowoczesnymi technologiami i metodami leczenia. 16–osobowy zespół kliniki tworzą m.in. specjalista protetyk, lek. stom. Marek Burchard oraz specjalista chirurg szczękowy, implantolog, lek. stom. Jerzy Mucha.
Mikroskopowym leczeniem korzeni zajmują się lekarze dentyści z Kliniki Stomatologicznej DENmed, którzy skuteczność tej metody szacują na poziomie 96% przypadków. Lek. dent. Ryszard Górkiewicz, lek. dent. Anna Kulikowska oraz lek. dent. Wojciech Salata to tylko część zespołu specjalizującego się w endodoncji mikroskopowej. Klinika powstała w 1994 r. i od początku realizuje nowoczesne techniki leczenia w oparciu o zaawansowane technologie, także w zakresie diagnostyki.
Caldent to gabinety stomatologiczne, które powstały w 1992 r. i swoją praktykę realizują w Bydgoszczy oraz w Grudziądzu w zakresie diagnostyki i leczenia różnych postaci dysfunkcji narządu żucia. W 2005 r. gabinety wprowadziły mikroskopowe procedury endodontyczne, stosując m.in. mikroskop Kaps czy mikrosilniki i skalery dedykowane endodoncji. Od 2015 r. zaplanowane jest w zakresie praktyki odkażanie kanałów za pomocą strumienia ozonu. Założycielem Caldent jest lek. stom. Krzysztof Adamowicz.
Zdaniem specjalistów Kliniki Stomatologii Estetycznej i Chirurgii Alfa-Med, uratowany ząb przestaje być ogniskiem zakażenia i stanowi naturalny „implant”, który można wykorzystać w odbudowie protetycznej. Dzieje się tak dzięki kontroli poszczególnych etapów leczenia endometrem, radiowizjografią i mikroskopem endodontycznym firmy Carl Zeiss. Klinika posiada nowoczesne zaplecze diagnostyczne z własną pracownią RTG i blokiem operacyjnym włącznie. Profesjonalne leczenie w zakresie oferty zrealizujemy w dwóch lokalach: na ul. Pestalozziego 7 i Chopina 6.
O każdy ząb walczą specjaliści endodoncji mikroskopowej Kliniki Remedium – m.in. lek. dent. Mateusz Pawelczak oraz specjalista stomatologii zachowawczej, lek. dent. Michał Rawicki. Techniki mikroskopowe wykorzystują w zakresie pierwotnego leczenia kanałowego oraz reendo – leczenia powtórnego. Każdą procedurę poprzedza szczegółowy plan terapii oraz kosztorys wraz z pełną diagnostyką. Przy regularnych wizytach kontrolnych nie rzadziej niż co 6 miesięcy, klinika zapewnia nawet dwuletnią gwarancję na wybrane usługi.
Podstawowym celem leczenia endodontycznego jest usunięcie źródła bólu, a następnie oczyszczenie kanałów i szczelne ich wypełnienie, co pozwala zachować ząb praktycznie do końca życia. Taką strategię realizuje Klinika Stomatologii Estetycznej w Toruniu w ramach leczenia mikroendodontycznego i mikrochirurgicznego z zastosowaniem mikroskopu. 40-krotne powiększenie pola zabiegu, zapewnia kontrolę wzrokową, skutecznie usuwając chore tkanki z kanałów. Endodoncją z zastosowaniem mikroskopu oraz lup stomatologicznych zajmuje się w Klinice m.in. lek. stom. Piotr Pańczyszyn.