„Endo” z języka greckiego oznacza wewnątrz, „odont” – ząb. Endodoncja zajmuje się leczeniem chorej miazgi oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Nieleczony ząb prowadzi do ich uszkodzenia, wskutek czego obumiera miazga i nasilają się dalsze infekcje otaczające ząb. Podstawową metodą terapii w takim przypadku staje się leczenie kanałowe.
Leczenie chorej miazgi zębowej
Nowoczesne technologie pozwalają dziś w wielu przypadkach uratować ząb, który jeszcze kilka lat temu kwalifikowano do usunięcia. Mikroskop zabiegowy stosowany podczas leczenia endodontycznego umożliwia precyzyjny podgląd leczonego zęba, a endometr oraz diagnostyka RTG pozwalają jednoznacznie wyznaczyć jego długość. Z takich metod leczenia w swoich gabinetach w Radomsku i w Częstochowie korzysta lek. stom. Jan Gawur w ramach Prywatnej Praktyki. Certyfikowany w zakresie zachowawczego lub protetycznego leczenia endodontycznego zębów przednich, świadczy również usługi z chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii.
Nagłymi i trudnymi przypadkami, zwłaszcza bólem, chorobami miazgi zęba i ich powikłaniami zajmuje się lek. stom. Tomasz Kowalczuk. Swój gabinet prowadzi na osiedlu Parkitka, gdzie realizuje zabiegi z chirurgii, implantologii, protetyki i leczenia kanałowego. Praca z mikroskopem stomatologicznym CS firmy Seliga Microscopes pomaga mu w identyfikacji wcześniej niewykrywalnych struktur, umożliwia wizualizację kanałów korzeniowych oraz lokalizowanie przewężeń i perforacji. Procedurę stanowi ponadto mechaniczne oczyszczenie kanałów, poszerzenie oraz ich wypełnienie, co odbywa się w znieczuleniu.
Lek. stom. Rafał Kubara, specjalista chirurgii stomatologicznej i implantolog, od 1999 r. prowadzi Prywatną Praktykę Dentystyczną, a od 2002 r. wszczepia implanty i wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii przedimplantacyjnej. Jest członkiem m.in. Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (PSI) i swoje usługi świadczy na ul. Okólnej 79 d. Mikroskop zabiegowy wykorzystywany jest tu nie tylko w endodoncji, ale także w chirurgii oraz implantologii. Leczeniem kanałowym w Gabinecie zajmuje się lek. stom. Dominika Tomczyk-Wronka.
Bezbolene usunięcia chorej miazgi zęba i odbudowę ubytku bez konieczności ekstrakcji, oferuje Centrum Stomatologii i Ortodoncji Dentica. Tym razem umożliwia to mikroskop Prima DNT amerykańskiej firmy Labomed, który pozwala utrzymać kontrolę nad zabiegiem dzięki powiększeniu od 4 do 25 razy. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba, jak również usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych. Centrum powstało w 2009 r. z inicjatywy lek. dent. Sylwii Nawracały, która jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ortodontycznego IAO – International Association for Orthodontics.
Jednowizytowe leczenie kanałowe zrealizujemy w Klinice Stomatologicznej ArsDent, której korzenie sięgają 1974 r. Dziś kontynuuje ona wizję twórcy – periodontologa, lek. stom. Krzysztofa Łęckiego, świadcząc profesjonalne usługi w zakresie nowoczesnego ośrodka. Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa około godziny i jest przeprowadzane w koferdamie. Procedura obejmuje ponadto m.in.: diagnostykę, którą wspomaga endometr Morita Denta Port Tri Auto 2x, ultradźwiękowe oraz laseroterapię biostymulacyjną w przewlekłych stanach zapalnych tkanek okołowierzchołkowych.
Mikroskop zabiegowy jest dziś standardem w leczeniu endodontycznym. Posiada go również Gabinet Dental Expert na ul. Palmowej 1/9, gdzie procedurę leczenia kanałowego stanowi ponadto kamera wewnątrzustna, pozwalająca na precyzyjny pomiar długości kanału korzeniowego – endometr Rypex firmy VDW oraz mikromotor endodontyczny do maszynowego opracowywania kanałów. Bezbolesność zabiegu gwarantuje system komputerowego znieczulania The Wand. Pełna diagnostyka RTG wykonywana jest na miejscu.