Na powierzchni o wielkości 3x4 mm, w zębie znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które należy odnaleźć, opracować i wypełnić. Stosowany w tym celu od niedawna mikroskop stomatologiczny, którego tor wizyjny HD umożliwia pełen wgląd w obszar zabiegu, pozwala na precyzyjną analizę anatomii zęba i dokładniejszą procedurę, co zapobiega nawrotom infekcji i zapewnia długotrwały efekt.
Endodoncja HD
Leczenie kanałowe pod kontrolą mikroskopu zabiegowego w czasie jednej wizyty zrealizujemy w Gabinecie Stomatologicznym Stomamed. Powiększenie pola zabiegowego pozwala zlokalizować ujścia kanałów, udrożnić je, oczyścić i wypełnić podczas jednego zabiegu. Wskazaniem do procedury jest reendo (powtórne leczenie) oraz uzupełnienia protetyczne. Mikroskop wykorzystywany jest tu również w diagnostyce, w zabiegach chirurgicznych oraz stomatologii zachowawczej. Gabinet prowadzi lek. stom. Agata Łoś-Bąkała.
Sprzęt powiększający w postaci mikroskopu, dzięki możliwości powiększenia pola zabiegowego pozwala wykonać zabieg bez naruszenia kości i struktury korzeni. Wiedzą o tym specjaliści JMC Medycyna i Stomatologia, którzy do leczenia kanałowego stosują mikroskop firmy Seliga. Terapię wspomaga RTG, endometry elektroniczne oraz laser diodowy, który stosowany jest do wyjałowienia kanału. Pełna diagnostyka wykonywana jest na miejscu. Przychodnia zlokalizowana jest na ul. Złotno 34.
Nieodwracalne uszkodzenie nerwu lub inne ubytki mechaniczne zęba są zaleceniem do wykonania kanałowego leczenia, jakie poprzedza radiowizjografia. Zastosowanie w takich przypadkach mikroskopu lub lupy operacyjnej, która pozwala na precyzyjny wgląd do korony zęba i kanałów korzeniowych, jest standardową procedurą Gabinetu Stomatologicznego Meritum NZOZ tym bardziej, że powiększenie umożliwia skuteczne odnalezienie, wyczyszczenie i wypełnienie dodatkowych kanałów. Gabinet swoją działalność rozpoczął w 1998 r. i specjalizuje się w stomatologii estetycznej, ortodoncji oraz endodoncji.
Stomatologia mikroskopowa jest również ofertą Gabinetu Endodental zlokalizowanego w dzielnicy Radogoszcz, który prowadzi lek. dent. Piotr Wujec, specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji, członek Polskiego Towarzystwa Endodontycznego i European Society of Endodontology. Gabinet specjalizuje się w trudnych przypadkach i honoruje pacjentów skierowanych do leczenia endodontycznego. Zakres zabiegów obejmuje m.in. leczenie jedno– i wielokanałowych zębów, o cienkich, rozdwajających się kanałach, zagiętych lub zobliterowanych (zarośniętych). Wskazaniem są również wymiany starych wkładów koronowo-korzeniowych oraz leczenie resorpcji korzenia.
Dzięki mechanicznemu i chemicznemu oczyszczeniu oraz poszerzeniu kanałów korzeniowych na całej ich długości, wiele zębów dotychczas „skazanych” na usunięcie da się wyleczyć. To dewiza zespołu lek. dent. Rafała Łaszkiewicza z Gabinetu Ultimed, który z mikroskopu korzysta nie tylko w leczeniu kanałowym, ale i w stomatologii zachowawczej oraz w protetyce. W pełni wyposażone stanowisko m.in. również w kamerę wewnątrzustną oraz RTG pozwala na realizację leczenia w ciągu jednej wizyty. Lek. dent. Łaszkiewicza jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Stomatologii Mikroskopowej.
Pole zabiegowe lekarza endodonty jest wielkości 0,25-1 cm², dlatego tylko praca w powiększeniu umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Uzasadnia to dr n. med. Michał Bednarski, który specjalizuje się w endodoncji mikroskopowej i zainfekowaną miazgę z kanałów korzeni zęba usuwa tą metodą w swoim Gabinecie EndoEstetica. Oprócz leczenia zajmuje się odbudową zębów po endodoncji, stomatologią estetyczną oraz mikrochirurgią periodontologiczną. Poza praktyką, prowadzi szkolenia z zakresu skomplikowanego leczenia kanałowego oraz pracy z mikroskopem dla lekarzy w Polsce i zagranicą.