Problemy endodontyczne są w 90% powodem bólu zębów, jaki z kolei warunkuje infekcja miazgi zębowej. Wskazaniem do leczenia pod mikroskopem jest każdy ząb, który już kiedyś był leczony kanałowo, jednak po pewnym czasie pojawiły się dolegliwości. Procedura reendo (powtórnego leczenia) powinna być przeprowadzona w powiększeniu. Kolejnym wskazaniem są zęby, których kanały korzeniowe są zbyt trudne do opracowania bez powiększenia. Również w sytuacji, gdy ząb ma być filarem w moście protetycznym i wymaga leczenia kanałowego, powinien być poddany zabiegowi z użyciem mikroskopu ze względów bezpieczeństwa.
Nowoczesne leczenie korzeni zębowych
Mikroskopy w stomatologii pojawiły się zaledwie kilka lat temu, poszerzając możliwości w zakresie leczenia dzięki powiększeniu pola zabiegowego oraz jego dodatkowemu oświetleniu. Parametry optyczne są indywidualnie dobierane w zależności od sytuacji klinicznej i z możliwości jakie daje ta metoda z powodzeniem korzystają dentyści Smile Centrum Stomatologii. W zakresie wyposażenia, Centrum dysponuje mikroskopem Karl Kaps. Leczeniem endodontycznym pod mikroskopem w sytuacjach powikłań oraz podstawowym leczeniem protetycznym zajmuje się lek. dent. Marta Buszowska – specjalista protetyki stomatologicznej.
Leczenie kanałowe stanowi ważny element w zachowaniu uzębienia na wiele lat, dlatego tak istotny w terapii jest mikroskop, który maksymalizuje precyzje zbiegu. Równie istotne, zdaniem dr n. med. Zbigniewa Leszcza, jest oczyszczenie kanałów z chorobowo zmienionej lub martwej miazgi i późniejsze ich staranne opracowanie. Impladent – Centrum Stomatologii i Implantologii to Prywatna Praktyka, którą dr Leszcz zapoczątkował na przełomie lat 80. i 90. XX w. Leczenie kanałowe przeprowadza w znieczuleniu miejscowym w trakcie 1 lub 3 wizyt, w zależności od stanu miazgi w leczonym zębie.
Leczenie kanałowe, pomimo całej procedury, jest zdecydowanie tańsze, mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go koroną lub implantem. Przekonuje o tym zespół Dental Excellent pod kierunkiem specjalisty stomatologii zachowawczej z endodoncją, lek. stom. Agnieszki Mojsym, która specjalistyczne leczenie endodontyczne przeprowadza pod mikroskopem LEICA M320. Gabinety dysponują ponadto pracownią radiologiczną wyposażoną w sprzęt rentgenowski firmy Gendex oraz pantomograf.
Precyzyjne leczenie z wykorzystaniem lup oraz mikroskopu oferuje Poradnia Stomatologiczna Multimed, która działalność rozpoczęła w 1991 r. realizując świadczenia w zakresie m.in. periodontologii, protetyki, chirurgii stomatologicznej oraz endodoncji. W zakresie tej ostatniej, Poradnia stosuje ręczne i maszynowe, chemomechaniczne i ultradźwiękowe opracowanie kanałów oraz wypełnienie ich tradycyjnie pastą lub gutaperką. Nowoczesną terapię w zakresie kompleksowej obsługi pacjentów wspiera profesjonalne zaplecze diagnostyczne.
Komora zęba trzonowego to pole o wymiarach 5/4 mm, która posiada od trzech do czterech, a nawet więcej kanałów, zwłaszcza jeśli chodzi o górne zęby trzonowe. Żeby sprecyzować ich położenie potrzebna jest do tego zaawansowana optyka. Dlatego w leczeniu endodontycznym, mikroskop endodontyczny oraz urządzenie Obturation Unit do bardzo szczelnego wypełniania kanałów korzeniowych stosuje Przychodnia Lekarza Rodzinnego Medicum. Placówka, oprócz nowoczesnej stomatologii realizuje kompleksową opiekę zdrowotną, a swoje usługi świadczy w dwóch lokalach na terenie Lublina.
Gabinety Galeria pracę z mikroskopem endodontycznym rozpoczęły w 2002 r. i dziś dysponują trzema lokalami wyposażonymi w niezbędne w nowoczesnej endodoncji urządzenia: mikroskopy Zeiss oraz Leica, radiowizjografię Kodak 6100, endometry oraz silniki endodntyczne. W razie problemów diagnostycznych placówka posiada Tomografię 3D Kodak 9300. Realizowane zabiegi z mikrochirurgii endodontycznej obejmują resekcje, radektomie oraz hemisekcje. Procedura po leczeniu obejmuje protetyczną odbudowę zęba, stałą bądź tymczasową.