Leczenie kanałowe wiąże się z usunięciem z komory i z korzeni zębów martwej lub zainfekowanej miazgi, która jest przyczyną bólu. Zastosowanie mikroskopu wraz z torem wizyjnym zapewnia lekarzowi lepszy obraz pola zabiegowego, co z kolei wpływa na wysoką jakość takiego leczenia, zwłaszcza trudnych przypadków, takich zakrzywione kanały, zęby ze skomplikowaną budową systemu kanałowego, usuwanie złamanych narzędzi czy leczenie kanałów zobliterowanych, o trudnej anatomii. Dzięki pracy pod mikroskopem łatwiej lekarzowi oczyścić komorę zęba i opracować kanały, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a tym samy pozwala uratować ząb.
Endodoncja mikroskopowa w Rzeszowie
W endodoncji, chirurgii stomatologicznej i protetyce specjalizuje się lekarz stomatolog Andrzej Pawelec, członek Polskiego Towarzystwa Endodontycznego i absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, który w 2010 r. ukończył Curriculum Endodontyczne. W swojej praktyce koncentruje się na aspektach nowoczesnej endodoncji oraz problematyce, związanej z odbudową zębów leczonych kanałowo. Posiada kwalifikacje w zakresie biologicznego leczenia miazgi, ozębnej i okostnej oraz w powtórnym leczeniu endodontycznym, m.in. powikłań wcześniejszej endodoncji w postaci perforacji dna komory.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem oferuje także Stomatologia Aleksander Makara, gdzie procedurę poprzedza cyfrowa diagnostyka RTG, a lekarze, oprócz mikroskopu, korzystają z Systemu B i Obtura II, z mikrosilnika endodontycznego oraz komputerowego endometru w celu precyzyjnego pomiaru kanałów. Oferta, poza pierwotnym leczeniem kanałowym, obejmuje również powtórną endodoncję oraz leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu. Po zakończeniu leczenia, placówka oferuje szeroki zakres rozwiązań protetycznych, takich jak korony, mosty oraz protezy ruchome z elementami podtrzymującymi.
Zainfekowaną miazgę z kanału korzeniowego w trakcie leczenia pod mikroskopem usuwają również stomatolodzy Taszakowscy Stomatologia, a procedury obejmują m.in. endodoncję z powtórnym leczeniem (reendo), leczenie kanałów niedrożnych, zarośniętych lub zakrzywionych, leczenie zmian zapalnych, resorpcji oraz zamykanie perforacji. Zabieg pod mikroskopem uwzględnia także usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym oraz z użyciem narzędzi maszynowych. Oferta protetycznej odbudowy po leczeniu kanałowym obejmuje m.in. korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu oraz korony pełnoceramiczne.