Nadpotliwość pierwotna (hyperhidrosis primaria) jest chorobą wynikającą z nadmiernej stymulacji gruczołów potowych przez układ współczulny. Leczenie nadpotliwości może być kilkustopniowe: od metod małoinwazyjnych po zabieg chirurgiczny, a uznaną metodą operacyjnego leczenia nadpotliwości w obrębie dłoni jest sympatektomia piersiowa wykonana metodą torakoskopową, która polega na odnerwieniu współczulnym w zakresie piersiowego odcinka pnia współczulnego poprzez wycięcie jego fragmentu wraz ze zwojami, dając trwałe zmniejszenie potliwości w obrębie kończyn górnych.
Sympatektomia piersiowa w leczeniu nadpotliwości dłoni
Chirurgicznym leczeniem ciężkiej i bardzo ciężkiej nadpotliwości zajmują się lekarze Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej – Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, wykonując dwa rodzaje zabiegów: stosowane w leczeniu nadpotliwości pachowej chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych oraz endoskopową sympatektomię piersiową – częściowe usunięcie nerwów współczulnych znajdujących się w klatce piersiowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Kierownikiem Kliniki jest dr hab. med. Witold Rzyman, chirurg, specjalista chorób nowotworowych klatki piersiowej.
Sympatektomię piersiową i lędźwiową w leczeniu nadpotliwości stosuje również Centrum dermatologii Symbiosis w Poznaniu, a do przeprowadzenia zabiegu wymagane jest zastosowanie selektywnej intubacji, które pozwala na dostęp do okolicy włókna nerwowego odpowiedzialnego za pobudzanie gruczołów do wydzielania potu w okolicy pach, dłoni i stóp. Zabieg, który przeprowadza lek. med. Jacek Grabias, specjalista chirurg, polega na wyłączeniu z czynności tego unerwienia, przecięciu go (nieodwracalne) bądź zaciśnięcie specjalnym klipsem (odwracalne).
Nowoczesne metody leczenia nadpotliwości w zakresie Chirurgii naczyniowej w Poznaniu oferuje także NSZOZ Endomedical, a oferta obejmuje zabiegi torakoskopowe sympatektomii piersiowej i laparoskopowe sympatektomii lędźwiowej. W swojej praktyce placówka posiada przeszło kilkaset takich zabiegów wykonanych z rezultatem dobrym i bardzo dobrym. Jak podkreślają specjaliści, leczenie operacyjne ma tą przewagę nad Botoxem, że jego działanie jest długotrwałe oraz nie wymaga powtórzeń, co zmniejsza koszt terapii i daje bardzo dobry efekt estetyczny.
Prywatna Lecznica Certus jest kolejną placówką w Poznaniu, gdzie w leczeniu chorych z nadpotliwością kończyn górnych stosuje się sympatektomią piersiową wykonaną metodą wideotorakoskopii. Technika ta w odróżnieniu do wcześniejszej torakotomii, zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale w istotny sposób poprawia kosmetykę pooperacyjną. Efektem zabiegu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w kończynach górnych i zmniejszenie wydzielania potu. W chirurgicznym leczeniu nadpotliwości specjalizuje się dr n. med. Jacek Chmielecki, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Sympatektomia piersiowa w niedokrwieniu kończyn górnych oraz nadmiernej potliwość dłoni to oferta Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi. Placówka oprócz projektów dydaktycznych, w zakresie działalności medyczno-usługowej realizuje w ramach chirurgii klatki piersiowej małoinwazyjne zabiegi metodą videotorakoskopii, obejmujące m. in. powyższą sympatektomię. Kierownikiem Kliniki jest dr hab. n. med. Sławomir Jabłoński.
Metody chirurgiczne leczenia nadpotliwości na Oddziale Estetyki i Chirurgii Jednego Dnia Ujastek w Zabierzowie obejmują zniszczenie zwojów nerwowych współczulnych Th1- w przypadku nadpotliwości twarzy, Th2 i Th3 – nadpotliwości dłoni i Th4 – nadpotliwości pach. Jak zauważają lekarze, powikłania obejmują kompensacyjną nadpotliwość w innym rejonie występującą niestety u większości pacjentów. Placówka oferuje ponadto nieinwazyjne metody leczenia hyperhydrozy, tj. zastrzyki Botoxu oraz laser 1064 nm. Zabiegi wykonuje lek. med. Dominik Ludew.