Nadmierna potliwość (nadpotliwość, hiperhydroza) uprzykrza życie wielu ludziom, zmuszając ich do ograniczania kontaktów towarzyskich i odczuwania dyskomfortu. Z pomocą takim osobom przychodzi medycyna, która oferuje kilka sposobów pozbycia się przypadłości. W zależności od lokalizacji obszaru dotkniętego hiperhydrozą (mogą to być pachy, dłonie i stopy, a także twarz bądź inny rejon ciała) leczenie może być przeprowadzone z użyciem toksyny botulinowej, laseroterapii lub zabiegów chirurgicznych. Przed terapią pacjent przechodzi szereg badań w celu wykluczenia chorób mogących wywołać nadpotliwość (w tym nerwicę, nadczynność tarczycy czy cukrzycę). Później lekarz dobiera odpowiednią dla niego metodę leczenia.
Czas zabiegu jest uzależniony od wybranej techniki – może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W przypadku terapii Botoxem efekty utrzymują się 6-12 miesięcy, natomiast zniszczenie gruczołów potowych światłem lasera skutkuje permanentną likwidacją problemu.
Nowoczesna terapia leczenia hiperhydrozy
Jeżeli osoba cierpiąca na nadpotliwość zdecyduje się na podjęcie leczenia w Poznaniu, będzie mieć możliwość poddania się zabiegom wykonanym przez wykwalifikowanych chirurgów i dermatologów. Znajduje się tu m.in. Klinika Leczenia Nadpotliwości, oferująca terapię z użyciem Botoxu, jonoforezę, a także operacje chirurgiczne. Należą do nich zabiegi torakoskopowe sympatektomii piersiowej oraz laparoskopowe sympatektomii lędźwiowej. Polegają na przecięciu unerwienia odpowiedzialnego za nadaktywność gruczołów potowych bądź zaciśnięciu na nim specjalnego klipsa. Specjaliści ośrodka posiadają duże doświadczenie w tego typu terapii – przeprowadzili prawie 250 procedur torakoskopowej sympatektomii piersiowej, uzyskując zadowalające efekty. Do zespołu medycznego kliniki należy dr n. med. Wojciech Bućko, specjalista II st. chirurgii ogólnej i naczyniowej, oraz dr n. med. Krzysztof Wachal, chirurg ogólny. Obaj obejmują stanowiska starszych asystentów w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej AM w Poznaniu. Przy operacjach wymagających znieczulenia chirurgom towarzyszy dr Ireneusz Stachecki, specjalista II st. anestezjologii i intensywnej terapii. Na konsultację pacjenci zgłaszają się do NSZOZ Chirurgii Endoskopowej, a także do drugiego gabinetu – Ars Medic.
Podobną terapię stosuje również Centrum Symbiosis, ośrodek będący zespołem gabinetów specjalistycznych o profilu dermatologicznym. Sympatektomię piersiową i lędźwiową wykonuje się w placówce małoinwazyjną techniką endoskopową w znieczuleniu ogólnym – zajmuje się tym doświadczony chirurg dr Jacek Grabias. Z ośrodkiem współpracuje szereg wybitnych specjalistów różnych dziedzin medycyny, w tym lek. med. Jacek Grabias, chirurg i specjalista chirurgii estetycznej, a także dr n. med. Katarzyna Mikołajczyk, dermatolog i specjalista dermatologii estetycznej.
Pacjenci zmagający się z nadpotliwością kończyn górnych mogą zgłosić się również do Prywatnej Lecznicy Certus i poddać się sympatektomii piersiowej wykonanej metodą torakoskopową. Zabiegi przeprowadza dr n. med. Jacek Chmielecki, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Różne metody leczenia nadpotliwości
Mniej inwazyjną, choć i mniej trwałą metodą leczenia hiperhydrozy są iniekcje toksyny botulinowej. W Poznaniu oferuje je m.in. gabinet Beauty Factory, gdzie leczeniem pacjentów zajmuje się lek. med. Jarosław Juska, specjalista chorób wewnętrznych. Jest absolwentem studiów podyplomowych „Kosmetologia dla lekarzy”. Drugim członkiem zespołu medycznego ośrodka jest dr hab. n. med Dawid Murawa, który przeprowadza konsultacje z zakresu chirurgii onkologicznej, a także drobne zabiegi w obrębie skóry.
W dzielnicy Grunwald Poznań znajduje się Gabinet Kosmetyczno-Fryzjerski Królowa Saby, którym kieruje mgr Karolina Walenczak. Osoby z nadpotliwością pach mogą w nim skorzystać z terapii przy użyciu prądu – jonoforezy. Według specjalistów gabinetu pełna skuteczność leczenia nadmiernej potliwości zapewnia przejście 10 zabiegów, a terapię należy powtarzać w odstępach co 2-3 dni.
Polecanym przez pacjentów ośrodkiem jest również Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis. U osób z hiperhydrozą stosuje się leczenie preparatem na bazie toksyny botulinowej – Azzalure. Ośrodek posiada certyfikat jakości ISO 9001:2009, potwierdzający wysoki poziom oferowanych usług medycznych.
Jeszcze jedną poznańską kliniką, w której można poddać się leczeniu nadpotliwości, jest Centrum Dermatologii Laserowej Epi-Centrum. Stosowaną metodą niwelowania dolegliwości są zastrzyki toksyny botulinowej, a pomocą pacjentom zajmuje się m.in. lek. med. Małgorzata Niemojewska oraz dr Małgorzata Hendzel.