Niemal ¼ kobiet miała w swoim życiu do czynienia z nadżerką. Zwykle diagnozowana przez lekarza ginekologa podczas standardowych badań diagnostycznych, jest wykrywana również podczas cytologii, a po potwierdzeniu diagnozy, szacuje się stopień zmian dysplastycznych, co kwalifikuje pacjentkę do odpowiedniego typu leczenia.
Schorzenia szyjki macicy
Farmakologiczne i zabiegowe leczenie nadżerek szyjki macicy oferuje w ramach Kliniki multiMEDICA NZOZ dr n. med. Mikołaj Karmowski, który specjalizuje się w chirurgii małoinwazyjnej i endoskopii w ginekologii operacyjnej, w szczególności zaś – w laparoskopii ginekologicznej. Swoje usługi świadczy również w ramach Prywatnej Specjalistycznej Praktyki Ginekologii Operacyjnej i Endoskopowej. Klinika w zakresie diagnostyki medycznej, konsultacji specjalistycznych oraz leczenia operacyjnego w trybie jednego dnia oraz stacjonarnego otrzymała Certyfikat ISO 9001:2008 (Dekra Certification).
Centrum Zdrowia Mama i Ja powstało w 2011 r., a ofertę stanowi kompleksowa opieka medyczna nad kobietą wraz z nieinwazyjną diagnostyką. Cennik świadczeń ginekologicznych w zakresie zaawansowanej diagnostyki oraz ambulatoryjnych zabiegów ginekologicznych obejmuje m.in. krioterapię szyjki macicy (nadżerka) lub zmian na sromie. Większość konsultacji oraz badań świadczonych w placówce objętych jest refundacją NFZ, a specjalistą przyjmującym w ramach kontraktu jest dr n. med. Dominika Klimkiewicz–Blok.
Zabiegi ginekologiczne, diagnostyczno-terapeutyczne w znieczuleniu wykonamy w Specjalistycznym Ośrodku Ginekologii i Położnictwa, którego kadrę medyczną stanowią specjaliści Kliniki Ginekologii i Położnictwa AM we Wrocławiu, m. in. dr n. med. Jan Kasiak. W zakresie wysokospecjalistycznej oferty ginekologicznej, placówka świadczy leczenie i usuwanie nadżerek szyjki macicy, a także pobranie i ocenę rozmazów cytologicznych z szyjki macicy wraz z diagnostyką i leczeniem stanów zapalnych kobiecych narządów płciowych. Swoją działalność placówka rozpoczęła w 2000 r. i dziś swoją siedzibę ma przy ul. Wysokiej 11.
Technikę niskich temperatur w leczeniu schorzeń szyjki macicy i sromu stosuje Gabinet ginekologiczno-położniczy dr n. med. Zbigniewa Małachowskiego, specjalisty chorób kobiecych i położnictwa II stopnia, który jako pierwszy w Polsce wprowadził metodę kriochirurgii w leczeniu zmian chorobowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Miejscowe i kontrolowane niszczenie tkanek przez ich zamrożenie, bezpiecznie i w bezkrwawy sposób pozwala na blisko 100% wyleczenia po jednorazowym zabiegu nie tylko nadżerki, ale także kłykcin kończystych. Każdy zabieg kriochirurgiczny poprzedza badanie kolposkopowe.
Zamrażanie nadżerki (kriokoagulacja) stosuje w swojej praktyce również lek. med. Agnieszka Zaleska-Gajek, specjalista ginekologii i położnictwa, a zabieg przeprowadza poprzez przyłożenie do szyjki macicy końcówki aparatu, z którego pod ciśnieniem wypływa sprężony azot, prowadząc do martwicy nadżerki i powierzchownych tkanek. Jak wyjaśnia, przyczyną powstania tego schorzenia są infekcje wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby, a ryzyko pojawienia się nadżerki wzrasta, jeśli kobieta współżyje płciowo. W zakresie Specjalistycznej Prywatnej Praktyki OnkoGin świadczy pełną diagnostykę patologii szyjki macicy.
Nowoczesne bezbolesne leczenie nadżerek z zastosowaniem fotokoagulatora elektronowego, w zakresie oferty ginekologii estetycznej Prywatnej Kliniki Chirurgii Plastycznej, 100 km od Wrocławia, w Polanicy–Zdroju świadczy dr n. med. Krzysztof J. Łątkowski, specjalista II stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa. Zabieg polega na wykorzystaniu fali świetlnej lasera neodymowo-yagowego, a wyemitowanie impulsu energii na nadżerkę powoduje odparowanie wody w jej komórkach i ich obumarcie. Leczenie można podjąć w każdym dniu cyklu, z wyjątkiem menstruacji.