Nadżerka szyjki macicy jest to obszar pozbawiony nabłonka. W badaniu kolposkopowym zmiana widoczna jest jako czerwona plama. Powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego, który toczy się w narządach rodnych lub w wyniku procesu nowotworzenia. O konieczności i metodzie leczenia nadżerki decyduje ginekolog, bo dokładnym zbadaniu pacjentki. Wśród metod terapeutycznych można wyróżnić leczenie miejscowe farmakologiczne oraz zabiegi chirurgiczne, takie jak kriokoagulacja, elektrokoagulacja lub usuwanie nadżerki przy pomocy lasera.
Chirurgiczne usuwanie nadżerki szyjki macicy w Polsce
W Specjalistycznej Przychodni Ginekologiczno- Położniczej w Bolesławcu diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych zajmuje się specjalista ginekologii i położnictwa dr n. med. Robert Ziółkowski. Uczestnik warsztatów "Szkoła Onkologii Ginekologicznej 2013", przeprowadza zabiegi kriochirurgicznego usuwania nadżerek szyjki macicy. Oprócz pracy w gabinecie prywatnym, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oraz w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kowarach. Jest autorem lub współautorem publikacji z zakresu położnictwa. Regularnie podnosi zakres swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Będąc w Szczecinie można skorzystać z oferty dr n. med. Kazimierza Kowalskiego, który przyjmuje pacjentki w gabinecie Ginmedic. Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej, zdobył tytuł specjalisty ginekologii i położnictwa. Opublikował wiele prac naukowych w polskim i zagranicznym piśmiennictwie specjalistycznym. Swoim pacjentkom oferuje wykonanie zabiegu usunięcia nadżerki szyjki macicy przy użyciu lasera. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność i szybki czas regeneracji. Dr Kowalski należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Usuwaniem nadżerek metodą laserową, czyli waporyzacją zajmuje się dr hab. n. med. Dariusz Szpurek, którego miejscem pracy jest Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno- Położniczy w Poznaniu. W 2007r w Hiszpańskiej Clinica Universitaria de Navarra Pampeluna odbył szkolenie w zakresie onkologii ginekologicznej i diagnostyki przy pomocy USG 3D. Rok później zdobywał wiedzę na temat wykorzystania laserów w ginekologii estetycznej w The Laser Vaginal Rejuvenation Center of Los Angeles. Jest autorem licznych prac naukowych, z których większość dotyczy diagnostyki raka jajnika. Uczestniczy w konferencjach organizowanych na całym świecie, m.in. w Chicago, Paryżu, Florencji i w Brukseli. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz European Society of Gynaecological Oncology.