Wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i mieszane nietrzymanie moczu – to trzy typy tej choroby. I choć problem może pojawić się w każdym wieku, najczęstszą przyczyną NTM są zabiegi urologiczne, poród i menopauza, stanowiąc problem zarówno psychologiczny, jak i higieniczny. Z uwagi na statystyki, których dane wskazują, iż dolegliwości doświadcza łącznie 5% populacji – 28% kobiet i 10% mężczyzn – choroba ma również charakter społeczny.
Uroginekologia – sposób na słaby pęcherz
W Prywatnym Centrum Ginekologiczno – Położniczym Victoria NZOZ, komfort zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym w zakresie leczenia inkontynencji, odzyskamy dzięki laserowemu zabiegowi MonaLisa Touch™. Centrum powstało w 1999 r. z inicjatywy specjalisty położnictwa i ginekologii – dr n. med. Jerzego Sarapa, byłego Ordynatora Katedry i Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych w Bydgoszczy, a obecnie kierownika Centrum. Placówka, w zakresie usług, oferuje również nowoczesną diagnostykę położniczą, ginekologiczną i onkologiczną.
W operacyjnym oraz małoinwazyjnym leczeniu zaburzeń urologicznych, m.in. nietrzymania moczu, specjalizuje się Prywatny Gabinet Urologiczny lek. med. Wiesława Jaskulskiego. Diagnostyka, która jest tu podstawą wywiadu obejmuje m.in. USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji, cysto-uretroskopię oraz badanie uroflometryczne. Pełne rozpoznanie warunkuje dalsze leczenie w warunkach ambulatoryjnych bądź hospitalizację, a wszystkie procedury zabiegowe odbywają się w nowoczesnej sali operacyjnej.
Operacyjne leczenie wysiłkowego NM z zastosowaniem syntetycznej taśmy (TOT, TVT, Mini Arc Precise) oraz rehabilitację urologiczną z ćwiczeniami mięśni dna miednicy i ich elektrostymulacją, oferuje w zakresie prywatnej praktyki, specjalista urolog FEBU, lek. med. Daniel Lewczak. Dodatkową metodą terapii jest Urolastic – ostrzykiwanie cewki moczowej substancjami obliterującymi. Kwalifikacje do zabiegu poprzedzają badania diagnostyczne m.in. USG transrektalne, badania urodynamiczne oraz w zakresie chorób nowotworowych układu moczowego.
Wstydliwego problemu w nieinwazyjny sposób – laserową metodą IncontiLase – pozbędziemy się także w Osielsku koło Bydgoszczy, w Szpitalu Eskulap . Zabieg wykorzystuje funkcję smooth mode, w jaką wyposażony jest laser Er-YAG firmy Fotona w celu poprawy kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, a przeprowadza go dr n. med. Joanna Kłyszejko – Molska, która specjalizuje się w małoinwazyjnych metodach leczenia ginekologicznego. Zabieg, który poprzedza konsultacja ginekologiczna, nie jest wykonywana w ramach refundacji przez NFZ. Ubezpieczenia honorowane przez placówkę na kwalifikacje i operacje to: medica, PZU, Luxmed i Ipa.
Centrum Medyczne Ikar świadczy usługi w ramach m.in. Opieki Zdrowotnej, poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Problem nietrzymania moczu u kobiet w poradni urologicznej skonsultujemy w placówkach: na ul. Fromborskiej 18 – z urologiem i chirurgiem ogólnym, dr n. med. Jerzym Siekierą oraz na ul. Szubińskiej 32 – z urologiem FEBU, dr n. med. Marcinem Miklasem. Poradnia urologiczna dysponuje zapleczem diagnostycznym w postaci laboratorium, pracowni RTG i USG. W związku z tym, iż placówka działa wyłącznie na zasadach komercyjnych, nie jest wymagane skierowanie.
W leczeniu chorób układu moczowego oraz narządów płciowych specjalizuje się zlokalizowane w Śródmieściu, Centrum Diagnostyki i Terapii Schorzeń Urologicznych Alfa-Med Urologia. Pełna diagnostyka USG oraz laboratoryjna, pozwala zaproponować dalsze leczenie NTM z zastosowaniem nowoczesnych, mało inwazyjnych metod takich, jak syntetyczne taśmy TOT, odpowiednio dobrane do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Kadrę stanowią: specjalista urolog FEBU, lek. med. Paweł Niwiński oraz specjalista urolog, chirurg, lek. med. Wiesław Jaskulski.