Nietrzymanie moczu to wstydliwe schorzenie, na które cierpią przeważnie kobiety, zwłaszcza po menopauzie. Istnieją jednak metody, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu. Jeśli dolegliwość nie jest zaawansowana, wystarczą na ogół zabiegi rehabilitacyjne, polegające na ćwiczeniu mięśni, bądź leczenie farmakologiczne. W przypadku zaawansowanej choroby, konieczne jest wdrożenie leczenia zabiegowego. Jedną z metod operacyjnego leczenia NTM jest operacja chirurgiczna metodą TVT, polegającą na wykonaniu wewnątrz pochwy nacięcia i wprowadzenia więzadełka, które podtrzymuje cewkę moczową. Nietrzymanie moczu można leczyć także laserowo, poprzez przywrócenie napięcia mięśni miednicy oraz pochwy. Zabieg laserowy jest bezbolesny i bezinwazyjny, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Leczenie NTM w Gdańsku
Znajdująca się w Gdańsku Wrzeszczu klinika Uro-Gyn zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem dolegliwości dna miednicy, w tym także nietrzymaniem moczu. Aby zdiagnozować dolegliwość, najpierw wykonywane są badania, takie jak uroflowmetria, cystometria lub ultrasonografia uro-ginekologiczna. Nietrzymanie moczu leczy się w placówce między innymi poprzez rehabilitację oraz pessaroterapię, czyli umieszczając w pochwie urządzenia, które wspierają rozluźnione mięśnie, powodujące wypływ moczu.
Osobom borykającym się z problemem nietrzymania moczu może także pomóc przyjmujący przy ul. Guderskiego specjalista urolog dr n. med. Krzysztof Szkarłat. Lekarz przeprowadza konsultacje, podczas których wykonuje takie badania jak USG układu moczowego oraz urofluometrię, a następnie dobiera odpowiednią metodę leczenia. Specjalista, poza rehabilitacją i farmakoterapią, stosuje w leczeniu NTM również zabieg założenia tzw. sztucznego zwieracza cewki moczowej.
Leczenie nietrzymania moczu (NTM) za pomocą taśmy polipropylenowej proponuje klinika Invicta. Zabieg polega wszczepieniu do pochwy specjalnej taśmy, która przytrzymuje cewkę moczową pod odpowiednim kątem, co pozwala odzyskać kontrolę nad wypływaniem moczu. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu ogólnym. W klinice można również wykonać badanie urodynamiczne, pozwalające zdiagnozować nietrzymanie moczu oraz inne choroby pęcherza, także u dzieci.