Zdaniem dr Pawła Szymanowskiego ze Szpitala św. Rafała w Krakowie, choroby uroginekologiczne, w szczególności wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej i związane z nimi dolegliwości dotyczą około 1/3 populacji kobiet w Polsce. Tylko kilka procent z nich zgłasza problem lekarzowi, podczas gdy dolegliwość można leczyć w sposób zachowawczy i chirurgiczny, a 90% przypadków jest całkowicie uleczalna.
Incontinentio urinae – jak i gdzie leczyć?
Zaburzenia kontroli oddawania moczu wskutek porodu, leczy Centrum Zdrowia i Urody Harmonia, wykorzystując w zakresie zabiegów medycznych laserową metodą IntimaLase™ – IncontiLase™. Zabieg laserem ER – YAG Fotona, który wykonuje certyfikowany w tym zakresie ginekolog, dr n. med. Krystyna Klimczyk, połączony jest z terapią farmakologiczną i leczy lekką oraz średnią postać NTM. Gabinet dr Andrzeja Zmaczyńskiego dysponuje ponadto nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, a jego kompetencje potwierdza m.in. Certyfikat udziału w szkoleniu „Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie”.
Centrum Terapii i Rozwoju Open Medical to pierwsze w Krakowie Centrum Rehabilitacji Uroginekologicznej z terapią inkontynencji dla kobiet. Diagnostyczno-terapeutyczna opieka, jaką oferuje placówka, wykorzystuje wiedzę szkoły niemieckiej, a specjalistą w zakresie rehabilitacji jest mgr fizjoterapii, Magdalena Soszyńska, która prowadzi trening mięśni dna miednicy u kobiet. Metody jakie wykorzystuje w swojej terapii to biofeedback z efektem umiejętności świadomego rozluźnienia mięśnia zwieracza cewki, elektrostymulację nerwowo-mięśniową (EMS) oraz ćwiczenia indywidualne i grupowe.
Interdyscyplinarnym leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, jak również obniżenia narządów miednicy mniejszej i związanych z tym dolegliwości, zajmują się specjaliści Centrum Zdrowia Kobiet Gyneka. Placówka oferuje ponadto nowoczesną diagnostykę, m.in. najnowszej generacji ultrasonograf Voluson E8 oraz aparat urodynamiczny Ellipse, dzięki czemu badanie ciśnień w pęcherzu i w cewce moczowej wykonywane są na miejscu. Zespół polsko-niemieckich lekarzy tworzy m.in. prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik. Centrum, specjalizuje się również w ginekologii estetycznej.
Dr n. med. Paweł Szymanowski to były Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Greiz. Obecnie związany m.in. ze Szpitalem Świętego Rafała w Krakowie, specjalizuje się w operacyjnym leczeniu inkontynencji i obniżenia narządów miednicy mniejszej z wykorzystaniem chirurgii minimalnie inwazyjnej, w zakresie uroginekologii zachowawczej oraz onkologii ginekologicznej. Wprowadzenie implantatów do wzmacniania osłabionych tkanek to przełom w uroginekologii – jak podsumował dla Centrum Gyneka. Członek i przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, nie rekomenduje laserowego leczenia NTM.
Operacja metodą laparoskopową lub załonowe podwieszenie szyi pęcherza w zakresie leczenia NTM, posiada w swojej ofercie Centrum Medyczne Superior. W ramach fizjoterapii ginekologicznej, placówka prowadzi trening mięśni dna miednicy wraz z nauką prawidłowej pozycji mikcji oraz ćwiczeń oddechowych. W zespole specjalistów jest m.in. Ordynator Kliniki Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i jedyny w Polsce laureat nagrody Palmera, specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii – dr hab. n. med. Hubert Huras.
Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Vesuna to profesjonalne gabinety zlokalizowane w krakowskich Centrach Handlowych Krokus i Bonarka, które w zakresie leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu oferują nieablacyjne termiczne obkurczenie ścian pochwy metodą IntimaLase™. Zabieg, przy użyciu lasera Fotona Dualis SP Er:YAG, przeprowadzany jest w ramach usług ginekologii estetycznej, a wsparciem dla tej metody są ćwiczenia mięśni Kegla. W pakiecie zabiegów „intymnych”, Klinika wyspecjalizowała się ponadto m.in. w obkurczaniu pochwy oraz warg sromowych.