Nietrzymanie moczu, będące konsekwencją zaburzeń struktury i funkcji dna miednicy, dotyczy 5% całej populacji. Ta skala problemu sprawiła, że NTM uznane zostało przez Organizację Zdrowia WHO oraz Międzynarodowe Towarzystwo Kontyngencji za chorobę społeczną. W grupie szczególnego ryzyka są kobiety po porodach oraz w okresie menopauzy. Z danych Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego wynika, że tylko połowa chorych zgłasza problem lekarzowi.
Gdy twój pęcherz jest szybszy od ciebie
Takim hasłem wyjaśniają problem nietrzymania moczu urolodzy Prywatnej Lecznicy Certus. Metoda operacyjna, jaką stosują, polega na wprowadzeniu pod cewkę moczową samoutrzymującej się taśmy, która stabilizuje cewkę przed wpływem ciśnienia w jamie brzusznej. Trwały i bezpieczny zabieg przywraca prawidłowy układ narządów miednicy, a krótka rekonwalescencja to dodatkowy jego atut. Zespół ambulatorium tworzą m.in.: dr n. med. Włodzimierz Kosicki oraz lek. med. Jerzy Kosmowski. Jakość usług Lecznicy potwierdza Certyfikat ISO 9001:2008.
Nowoczesna fizjoterapia dna miednicy to leczenie wszystkich schorzeń tego obszaru – od problemów intymnych, bólu okolicy podbrzusza po nietrzymanie moczu. Autorem systemu terapii jest mgr Michał Koszla, który fizjoterapię prowadzi w Klinice Tęczowa w Poznaniu oraz w Koninie. Doktorant Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest członkiem International Continence Society i prowadzi szkolenia dla fizjoterapeutów z zakresu m.in. profilaktyki i podstaw terapii NTM oraz dna miednicy. Tę ostatnią realizują gabinety w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Krotoszynie i Bydgoszczy.
Operacyjne metody stosowane w Klinice Promienistej, w przypadku anatomicznego typu WNM, opierają się na przywróceniu prawidłowego, załonowego połączenia cewkowo-pęcherzowego z jego stabilizacją. Należą do nich m.in.: operacja Burcha, operacja Marshall-Marchetti-Krantz, przezpochwowe, małoinwazyjne operacja Stameya oraz operacje pętlowe i minisystemy. Klinika rozpoczęła działalność w 1999 r., rozszerzając ofertę trzy lata później i dziś, oprócz Ambulatorium Ginekologicznego świadczy usługi szpitalne w zakresie chirurgii i ortopedii.
Pochwa stanowi naturalny „hamak”, w którym znajduje się cewka moczowa. Destabilizacja i kontrola cewki moczowej ulega osłabieniu wskutek porodów, starzenia się organizmu, spadku hormonów żeńskich, a co za tym idzie – spadku napięcia i siły mięśni ją otaczających. To podstawowa przyczyna inkontynencji. W Mandala Beauty Clinic do odtworzenie „hamaka” pochwy stosuje się taśmę syntetyczną, wprowadzoną pod cewkę moczową. Zabieg wymaga krótkiej rekonwalescencji i jednodniowego pobytu w Klinice. Placówka w zakresie opieki medycznej i poprawy życia intymnego kobiet, powołała w Poznaniu Centrum Ginekologii Estetycznej.
Zachowawcze i operacyjne leczenie nietrzymania moczu przeprowadza dr n. med. Przemysław Kądziołka w zakresie Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej Medifem. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i jego sekcji – Uroginekologii, specjalizuje się w diagnostyce NTM oraz zaburzeń statyki narządów miednicy. Ponadto realizuje farmakoterapię i pessaroterapię NTM, jak również nowoczesne pochwowe operacje NTM z użyciem implantów (siatki i taśmy). W terapii wykorzystuje także fizykoterapię i ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Laserowe zabiegi odmładzania pochwy (LVR), jakie przeprowadza specjalista w położnictwie, ginekologii i onkologii ginekologicznej – dr hab. n. med. Dariusz Szpurek są, jak zaznacza, modyfikacjami przezpochwowych operacji przeznaczonych dla leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Leczenie NTM wraz z obniżeniem narządów płciowych w zakresie ginekologii zachowawczej i operacyjnej, stanowi jeden z filarów jego działalności, jaką realizuje od 1994 r. w ramach Specjalistycznego Gabinetu Położniczo – Ginekologicznego. Pełni ponadto funkcję Docenta w Klinice Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.