Pacjenci cierpiący na inkontynencję często wstydzą się przyznać do nietrzymania moczu przed lekarzem. Powoduje to rozwój tej dolegliwości i prowadzi do stanu, kiedy leczenie zachowawcze nie jest już skuteczne. Wtedy pozostaje tylko operacja. Ale zanim będzie konieczna można zastosować wiele wariantów leczenia.
Różnorodność sposobów leczenia nietrzymania moczu we Wrocławiu
Prywatny Gabinet Urologiczny Piotra Szulca oferuje terapię leczenia nietrzymania moczu za pomocą elektrostymulacji, czyli elektrogimanstyki mięśni. Są to zabiegi skierowane zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, mających problem z NTM. Gabinet wyposażony jest w stymulatory, którymi można przeprowadzać terapię w domu (możliwość indywidualnego zaprogramowania parametrów prądu w urządzeniu). Ponadto leczenie nietrzymania moczu uzupełnione jest terapią behawioralną i treningami Biofeetback. Na taką terapię zaprasza dr Piotr Szulc, specjalista chirurgii ogólnej i urologii (II stopnia od 2002 r.). Lekarz ten swoje doświadczenie zdobywał m.in. na Oddziale Urologii USK we Wrocławiu.
W prywatnym Gabinecie Ginekologicznym dr Aleksander Pietkiewicz pacjentka z dolegliwością nietrzymania moczu może poddać się w czasie konsultacji lekarskiej diagnostyce i podjąć leczenie wysiłkowego NTM. W razie potrzeby jest to leczenie zachowawcze (np. ćwiczenie mięśni Kegla), bądź operacyjne. Przeprowadza je dr Aleksander Pietkiewicz, specjalista ginekolog-położnik (II stopnia i doktor nauk medycznych od 1983 r.). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in., pracując w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
W centrum medycznym Derma Puls zabiegi leczenia NTM przeprowadzane są za pomocą laserowego światła sprzętem MonaLisa Touch. Zabieg pomaga w przypadku nietrzymania moczu z przyczyn anatomicznych (zbytnia ruchomość cewki moczowej i pęcherza) oraz gdy pacjentka ma osłabione mięśnie zwieracza cewki. Zabiegami tymi zajmuje się w gabinecie dr Michał Kaniowski, lekarz dermatolog, który specjalizuje się m.in. w zabiegach laserowych.
Centrum Ginekologiczno-Położnicze Zim Med również oferuje swoim pacjentkom z dolegliwością nietrzymania moczu terapię z użyciem lasera MonaLisa Touch. Lekarze wykonują ten zabieg w warunkach ambulatoryjnych, jego dodatkowym efektem, oprócz redukcji inkontynencji, jest także odbudowa błony śluzowej pochwy oraz poprawa jej elastyczności. Jednym z lekarzy przyjmujących w Zim Medzie jest dr Artur Wiatrowski, specjalista ginekologii i położnictwa od 2011 r. Swoje doświadczenie ginekologiczne zdobywał, pracując w II Katedrze i Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Na Oddziale Urologii i Onkologi Urologicznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka, po wywiadzie lekarskim i badaniu urodynamicznym, przeprowadza się małoinwazyjny zabieg leczenia NTM sposobem Lorenza. Zamiast taśm używane są w tej metodzie szwy prolenowe. Zabieg ten nie tylko pomaga wyleczyć inkontynencję, ale także można nim poprawić nieudaną operację z użyciem taśm. Jednym z lekarzy jest tutaj dr Zenona Jabłońska, specjalista chirurgii ogólnej (od 1987 r.) oraz urologii (od 1992 r.), a także doktor nauk medycznych od 2003 r. Doświadczenie urologiczne zdobywała m.in. pracując w Poradni Urologicznej Szpitala Wielospecjalistycznego Orthos w Komorowicach.
Niedaleko od Wrocławia (ok. 12 km) w Komorowicach mieści się Szpital Wielospecjalistyczny Orthos, gdzie działa Poradnia Uroginekologiczna. Tutaj u pacjentki cierpiącej na inkontynencję przeprowadzana jest najpierw diagnostyka nietrzymania moczu, np. badania laboratoryjne moczu, badanie ultrasonograficzne lub endoskopowe a także badanie urodynamiczne. Z leczenia zabiegowego wykonuje się tutaj m.in. rekonstrukcję uszkodzeń w oparciu o tkanki pacjentki lub wszczepienie materiałów biologicznych czy syntetycznych. Zabiegi te wykonuje dr Andrzej Puchalski, specjalista ginekolog-położnik od 1995 r., który swoje doświadczenie zdobywał w Klinice Ginekologii Pomorskiej Akademii Medycznej w latach 1988-2005.