W terapii nietrzymania moczu leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu oraz postaci mieszanej, a metody te uzyskują nawet 90% skuteczności. Do najczęściej stosowanych zalicza się m. in. operacje o typie podwieszenia z plastyką tylną, jak np. zewnątrzotrzewnowe podwieszenie pochwy metodą Burcha. Procedura, uznana za „złoty standard” w operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu, polega na podniesieniu bocznego sklepienia pochwy i zsunięciu pęcherza moczowego z pochwy przyśrodkowo. Następnie zakładane są specjalne, długowchłanialne szwy na więzadło Coopera, unoszące tkanki okołopochwowe i tkanki okołocewkowe.
Pozałonowe leczenie inkontynencji u kobiet metodą Burcha w polskich placówkach medycznych
Leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne NTM oferuje Przychodnia Eter-Med w Gdańsku. W tym ostatnim przypadku, zabiegi polegają na wykonaniu plastyki krocza, pochwy lub cewki moczowej, a kwalifikacje przeprowadza urolog lub ginekolog. Zakres świadczeń stanowi m. in. operacja Burcha/operacja Marshall-Marchetti-Krantz (MMK) z przyszyciem tkanek okalających pochwę do więzadeł nad spojeniem łonowym, a ponadto operacje pętlowe, TVT, TOT oraz sztuczny zwieracz.
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha (otwartej kolposuspensji) w swojej ofercie posiaa również dr n. med. Edyta Wlaźlak, specjalista ginekolog-położnik i uroginekolog w trakcie specjalizacji z onkologii ginekologicznej, certyfikowana m. in. w zakresie diagnostyki i terapii w uroginekologii. W operacji Burcha wykorzystuje dwa mechanizmy: stabilizację powięzi podcewkowej i cewki moczowej, oraz repozycję cewki i szyi pęcherza. W leczeniu różnych postaci nietrzymania moczu wykorzystuje także inne zabiegi operacyjne, w tym operacje slingowe oraz TVT, TVT-O.
Schorzeniami dolnych dróg moczowych kobiet, w tym nietrzymaniem moczu, zajmują się także specjaliści Gabinetów lekarskich Femina-Med w Krakowie, którzy wyspecjalizowali się także w leczeniu operacyjnym NTM z wykorzystaniem m. in. kolposuspensji metodą Burcha, taśm monofilamentowych polipropylenowych w metodzie TVT lub przez otwory zasłonione TOT. Oferta obejmuje też zabiegi z użyciem minislingów oraz ostrzykiwanie okołocewkowe lub przezcewkowe m. in. silikonem bądź toksyną botulinową. Każda procedura uwzględnia niezbędną diagnostykę (np. badanie urodynamiczne) oraz konsultację uroginekologiczną.