Nietrzymanie moczu (NTM) jest, wykazanym w sposób obiektywny, brakiem kontroli nad oddawaniem moczu. To schorzenie może mieć różne przyczyny anatomiczne i funkcjonalne, i według różnych źródeł, dotyka od 17 do 60% kobiet. Najczęściej spotykany rodzaj nietrzymania moczu to wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), które objawia się mimowolnym wyciekiem moczu w sytuacji wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, spowodowanym wysiłkiem fizycznym, atakiem kaszlu czy kichaniem. Innymi przyczynami NTM może być nieprawidłowe działanie mięśnia wypieracza lub utworzenie się przetoki, omijającej sprawny mechanizm zwieraczowy. Leczeniem nietrzymania moczu u kobiet zajmuje się lekarz ginekolog lub urolog.
Gdzie w Kielcach można wyleczyć nietrzymanie moczu?
Pacjentki z łagodnym i umiarkowanym nietrzymaniem moczu o podłożu wysiłkowym mogą skorzystać z oferty gabinetu ginekologii estetycznej w przychodni Top Dent w Kielcach. Proponowana metoda leczenia nietrzymania moczu to laserowa terapia Incontilase, wykonywana przy wykorzystaniu aparatury firmy Fotona. Zabieg polega na ujędrnieniu, obkurczeniu i wzmocnieniu ścianek pochwy i mięśni otaczających cewkę moczową. Energia lasera pobudza produkcję kolagenu w tkankach, co skutkuje przywróceniem prawidłowych struktur wewnętrznych podtrzymujących właściwą anatomicznie pozycję cewki moczowej.
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet oferuje także gabinet urologiczny Uroprost, gdzie stosowane są metody tradycyjnie wykorzystywane w leczeniu NTM. Pacjentki przychodni mogą liczyć na szczegółową i wnikliwą diagnozę, której służy badanie urodynamiczne, kaszlowy test prowokacyjny, test Bonney oraz test podpaskowy. Leczenie zależy od stopnia i typu schorzenia, w leczeniu zachowawczym zalecane są ćwiczenia Kegla, ciężarki dopochwowe, elektrostymulacja oraz leczenie farmakologiczne. Do metod operacyjnego leczenia, stosowanego w placówce, należy plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy z podszyciem cewki oraz operacje podwieszające szyję pęcherza.
U pacjentek, u których nietrzymanie moczu ma związek z nadaktywnością pęcherza, można zastosować leczenie toksyną botulinową. Taką metodę oferuje Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Botoks podawany jest pacjentkom wprost w ścianę pęcherza. Dzięki tej metodzie zwiększa się objętość pęcherza i ustępują skurcze wypieracza, zanikają nawracające, gwałtowne parcia, które powodują nietrzymanie moczu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, z wykorzystaniem endoskopu, wprowadzanego do pęcherza przez cewkę moczową.