Leczenie zależy od tego, z jaką formą nietrzymania moczu mamy do czynienia oraz w jakim stopniu rozwoju ona występuje – stwierdza dr n. med. Paweł Szymanowski z Poradni Uroginekologicznej w Szpitalu św. Rafała w Krakowie. Z uwagi na złożoną etiologię, jest to zagadnienie interdyscyplinarne, w którego leczenie angażuje się wiele medycznych dziedzin, a nowoczesne zabiegi opierają się tak na nieinwazyjnym leczeniu (rehabilitacja), jak i metodach zabiegowych z wykorzystaniem implantów polipropylenowych czy operacji laparoskopowych (wykonywanych bez rozcięcia brzucha) – wyjaśnia specjalista.
Terapia NTM – odzyskać komfort życia
Leczenie nietrzymania moczu laserem Fotona należy do zabiegowej oferty Estetyki i Chirurgii Jednego Dnia Ujastek i polega na fototermicznym, nieablacyjnym napięciu i obkurczeniu błony śluzowej przedsionka pochwy, ujścia pęcherza moczowego oraz obszaru wzdłuż przedniej ścianki pochwy. Zabieg wykonuje dr n. med. Leszek Juszczyk, ginekolog–położnik, Ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Ujastek, który specjalizuje się w ginekologii operacyjnej, a w szczególności w leczeniu nietrzymania moczu.
Dr n. med. Leszek Juszczyk, który posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej, swoje usługi świadczy również prywatnie, w ramach Gabinetów oraz w Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnym Eskulap. Jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce stosuje przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet najnowocześniejszą metodę Bulking z wykorzystaniem materiału syntetycznego Urolastic. Jak wyjaśnia specjalista, metoda nie powoduje migracji substancji wypełniającej ani uszkodzenia śluzówki cewki moczowej.
Jak szacują specjaliści Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego Der-Med, 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć z powodu jednej z odmian nietrzymania moczu. Ponieważ schorzenie może dotknąć kobietę w każdym wieku, placówka w zakresie oferty Ginekologii estetycznej i urologii świadczy bezbolesny i nieinwazyjny zabieg leczenia NTM przy pomocy lasera MonaLisa Touch™. Nieablacyjne obkurczenie pochwy ma na celu wzmocnienie jej ścianekj oraz obszar ujścia cewki moczowej, a zabieg, który poprzedza konsultacja świadczy lek. med. Ewa Posadzka, ginekolog.
Wprowadzenie implantatów do wzmacniania osłabionych tkanek to przełom w uroginekologii – rekomenduje metodę dr n. med. Paweł Szymanowski, specjalista ginekologii i położnictwa, związany z Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka, które zajmuje się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżenia narządów miednicy mniejszej. Placówka w ramach terapii oferuje ponadto nowoczesną diagnostykę z użyciem aparatu USG Voluson E8 oraz Ellipse niemieckiej firmy Andromeda.
Małoinwazyjny, nie wymagający znieczulenia ani hospitalizacji zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu – IntimaLase TM oraz IncontiLase TM wykonamy jest również w Gabinecie Harmonia Zdrowia i Urody. Dedykowany kobietom po porodzie, zabieg przeprowadzany jest laserem ER – YAG Fotona, a procedurę realizuje dr n. med. Krystyna Klimczyk, specjalista ginekolog. Laseroterapię poprzedza konsultacja, podczas której weryfikowane są predycpozycje pacjentki, a niezbędne w tym zakresie są aktualne badania: biocenoza i cytologia.
Odmienną terapię NTM świadczą specjaliści NZOZ Poradnia Rehabilitacyjna Ars-Medica, gdzie stosowana jest kompleksowa rehabilitacja, jaka obejmuje specjalne ćwiczenia kinezyterapeutyczne, biofeedback oraz fizykoterapię jako skuteczną formą zachowawczego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Program rehabilitacyjny w zależności od wskazań obejmuje m. in.: ćwiczenia mięśni dna miednicy i krocza, proprioceptywny trening czucia głębokiego mięśni dna miednicy oraz elektrostymulację mięśni dna miednicy. Ofertę stanowi również terapia behawioralna.