Za nietrzymanie moczu uważa się niekontrolowane jego oddawanie, co stanowi zarówno problem natury higienicznej, jak i społecznej. Problem często prowadzi do zaprzestania aktywności fizycznej, unikania kontaktów osobistych oraz zaburzeń emocjonalnych. Najczęstszą formą NTM, dotykającą kobiety, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu (do wycieku moczu dochodzi na skutek wysiłku fizycznego, kichania i kaszlu). Zwykle leczenie wspomnianej dolegliwości przybiera postać małoinwazyjnego zabiegu z wykorzystaniem lasera. W leczeniu schorzenia stosuje się również taśmy, implanty okołocewkowe oraz toksynę botulinową.
Leczenie NTM u kobiet w Toruniu – kto ma je w swojej ofercie
Na leczenie nietrzymania moczu u kobiet udać się można do Szpitala Specjalistycznego Matopat, w którym przeprowadzana jest cała gama procedur z zakresu ginekologii. W placówce, w przypadku nietrzymania moczu, stosuje się specjalne taśmy. Wykonać w niej można również m.in. plastykę ścian pochwy (z wszczepem materiału biomedycznego), korektę przerostu warg sromowych oraz laparoskopie zarówno diagnostyczną, jak i zabiegową. Oferta Szpitala obejmuje ponadto chirurgiczne usunięcie szyjki macicy (operacja Sturmdorfa), wycięcie macicy drogą brzuszną lub pochwową oraz laparoskopowe usunięcie trzonu macicy.
W Bydgoszczy, która znajduje się około 45 kilometrów od Torunia, leczenie nietrzymania moczu u kobiet w swojej ofercie posiada Prywatne Centrum Ginekologiczno-Położnicze Victoria, które funkcjonuje od 1999 roku. W placówce pomocy szukać mogą kobiety, zmagające się z wysiłkowym, naglącym oraz mieszanym nietrzymaniem moczu. Poddać się one mogą zabiegowi z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch włoskiej firmy DEKA. W ośrodku urządzenie stosuje się również do plastyki warg sromowych (likwidacji deformacji i asymetrii), poprawy wyglądu i funkcjonalności okolic intymnych oraz obkurczania pochwy. Oferta Centrum obejmuje ponadto lifting kroczna nićmi Vaginal Narrower.
W Osielsku, który znajduje się około 45 kilometrów od Torunia, kobietom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu pomaga dr n. med. Joanna Kłyszejko, specjalistka ginekolog i położnik. Specjalizuje się m.in. w ginekologicznych zabiegach laserowych, stosowanych w nietrzymaniu moczu. Do procedury wykorzystuje laser Er:Yag firmy Fotona, który wyposażony jest w funkcję smooth mode, który w trakcie penetracji tkanek, pobudza kolagen do obkurczania się i tworzenia nowych włókien, co prowadzi do poprawy kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Urządzenie stosuje także do zabiegu laserowego obkurczania pochwy. Jej oferta obejmuje ponadto m.in. laparoskopię ginekologiczną.