Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet. Przyczyną takiej męskiej dolegliwości może być infekcja, zaburzenia neurologiczne czy nowotwór pęcherza moczowego, a także łagodny rozrost stercza. Urologia wyróżnia cztery odmiany tego schorzenia występujące u mężczyzn, które mają różny charakter: nietrzymanie moczu z parciami, wysiłkowe nietrzymanie moczu, mieszane nietrzymanie moczu (połączenie wysiłkowego z parciami naglącymi) oraz wykapywanie moczu po mikcji. W zależności od rodzaju dolegliwości urolog może zastosować leczenie zachowawcze lub zabiegowe - operacje z użyciem taśmy, wstrzykiwanie substancji w okolice zwieracza oraz wszczepienie sztucznego zwieracza cewki.
Warszawskie placówki, oferujące leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn
Lekarzem, zajmującym się w Warszawie leczeniem nietrzymania moczu u mężczyzn jest dr n. med. Piotr Marczyński, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 1993 i II stopnia w 1997 roku) oraz urolog (specjalizacja w II stopnia w 2000 roku), który zabiegów z tego zakresu uczył się m.in. na stażu zagranicznym w Urology Department of the Institut Mutualiste Montsouris w Paryżu oraz na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie (lata 2007-2008). W leczeniu NTM u mężczyzn stosuje m.in. metodę, polegającą na wstrzyknięciu na zewnątrz cewki moczowej materiału syntetycznego, oraz przeprowadza operacje z wykorzystaniem taśm syntetycznych.
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn jest proponowane także przez, przyjmującego na terenie Warszawy, lek. med. Daniela Leszczyńskiego, specjalistę chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku) oraz specjalistę urologii (II stopnia od 2002 roku), który posiada doświadczenie z przeprowadzania takich zabiegów, zdobyte na oddziałach urologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus oraz Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. W swojej praktyce lekarskiej stosuje operacje z wykorzystaniem taśm TVT, TVT-O oraz TOT.
Kolejnym lekarzem, do którego pacjent z Warszawy i okolic może udać się na leczenie nietrzymania moczu, jest dr n. med. Tomasz Szopiński, chirurg ogólny (od 1999 roku) oraz urolog (od 2004 roku), który jest współautorem doniesień zjazdowych z dziedziny urologii (m.in. artykuł "Leczenie operacyjne nietrzymania moczu u mężczyzn metodą wszczepienia hydraulicznego zwieracza cewki AMS 800", który ukazał się w kwartalniku "Urologia Polska"). W praktyce lekarskiej nietrzymanie moczu u mężczyzn leczy za pomocą implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej AMS 800 oraz poprzez implantację taśm podcewkowych.