Brak anatomicznej lub czynnościowej wydolności zwieraczy odbytu dotyczy stolca i gazów, i w skrajnym upośledzeniu jego funkcji zaporowych pacjenci są kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Jedną z metod małoinwazyjnego postępowania jest procedura Secca, wykorzystująca energię fal o wysokiej częstotliwości, której zastosowanie wiąże się z remodelingiem tkanki mięśniowej odbytu, obkurczając włókna kolagenu i poprawiając funkcję zwieraczy.
Małoinwazyjne leczenie defekacji metodą Secca w Polsce
Energię wysokiej częstotliwości (RF) w procedurze Secca w leczeniu nietrzymania stolca wykorzystują lekarze warszawskiej Przychodni Medycznej Nasmed, a wskazaniem do terapii jest nasilenie objawów przynajmniej 1 raz w tygodniu. Procedura trwa około 45 minut i jest przeprowadzana w warunkach sali operacyjnej, a oferta leczenia defekacji obejmuje ponadto elektrostymulację funkcjonalną z zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie lub w domu po udostępnieniu stymulatora na miesiąc oraz leczenie wypełniaczami tj. kopolimer i kwas hialuronowy ZUIDEX.
Leczenie nietrzymania stolca metodą Secca, a ponadto wytwarzanie sztucznych zwieraczy i implantacji sztucznych zwieraczy jelitowych, jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki klinicznej prof. dr hab. med. Roman Herman, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej. W swojej praktyce wykonuje ponadto całkowitą rekonstrukcję anorektalną. Ekspert Polskiego Klubu Koloproktologii i członek jego Zarządu, posiada świadectwo umiejętności z zakresu koloproktologii (2006) oraz kwalifikacje zdobyte podczas licznych kursów, m.in. z transakralnej elektrostymulacji oraz implantacji sztucznych zwieraczy.
W Nowej Wsi Rzecznej k. Starogardu Gdańskiego, leczenie schorzeń dna miednicy małej i odbytu oferuje Centrum rehabilitacyjno-lecznicze Medpharma. Oferta placówki obejmuje m.in. operacje plastyczne zwieraczy odbytu, jego remodeling falami radiowymi (Secca) oraz małoinwazyjną metodę z zastosowaniem komórek macierzystych (Lipogems), a wybór metody zależy od postawionej podczas konsultacji diagnozy i stopnia zaawansowania problemu. Pozostałe procedury wykonywane w tym zakresie to operacyjne leczenie wypadania odbytnicy (rektopeksja od strony odbytnicy i od strony jamy brzusznej z użyciem siatki POPS) oraz usuwanie żylaków odbytu.