Laparoskopowa resekcja jelita grubego umożliwia wykonanie większości zabiegów jelita grubego poprzez małe nacięcia (zwykle 4-5 o szerokości ok. 8 mm), co w zależności od przypadku oraz rodzaju zabiegu, znacznie skraca czas hospitalizacji i w porównaniu do tradycyjnej operacji, pacjent po kilku dniach może powrócić do normalnej aktywności. Metoda daje również lepszy efekt kosmetyczny.
Małoinwazyjne leczenie raka jelita grubego
Synonimem nowoczesnej chirurgii onkologicznej są dziś zabiegi małoinwazyjne, jakie pozwalają przeprowadzić rozległe operacje w zakresie jamy brzusznej przy najmniej możliwym urazie, z zachowaniem pełnej radykalności onkologicznej. 20 km od Krakowa, w Skawinie, taką właśnie technikę chirurgii stosują specjaliści Szpitala Skawina im. Stanley Dudricka, łącząc w przypadku raka jelita grubego i odbytnicy laparoskopię z endoskopią śródoperacyjną. Zastosowanie techniki laparoskopowej pozwala usunąć całość lub część jelita grubego. Ordynatorem Szpitala jest dr med. Piotr Szybiński, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej.
Jak dla PubliczneCentraOnkologii.pl zwraca uwagę lek. med. Sławomir Trepka, specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, próby resekcji jelita grubego ze wskazań onkologicznych za pomocą metod laparoskopowych nie zostały jeszcze przyjęte we wszystkich ośrodkach zajmujących się chirurgicznym leczeniem nowotworów esicy. W Klinice Chirurgii Onkologicznej ŚCO metoda stosowana jest od kilku lat, a decyzja o tego rodzaju technice zależy od rozmiaru i umiejscowienia guza oraz chorób współistniejących.
Operacje laparoskopowe w leczeniu jelita grubego w łagodnych i nowotworowych chorobach, w tym laparoskopową resekcję jelita grubego oraz odbytnicy posiada w swojej ofercie także Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego Szpitala Klinicznego im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie. Oprócz leczenia wszystkich podstawowych chorób z zakresu chirurgii tzw. miękkiej, w klinice realizowane są liczne prace badawcze w ramach programów badawczych CMKP, a także próby kliniczne nowych leków i procedur. Kierownikiem Oddziału jest dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski.
Podstawową metodą w leczeniu nowotworów jelita grubego jest leczenie operacyjne. Chirurgiczna Poradnia Kliniki Alfa w Sochaczewie, oprócz operacyjnego leczenia przepuklin oraz żylaków, specjalizuje się m.in. w małoinwazyjnych operacjach jelita grubego i odbytnicy w chorobach łagodnych i nowotworowych. Uznanym praktykiem i autorem wielu publikacji w dziedzinie chirurgii jest dr n. med. Konrad Pielaciński, specjalista chirurg II stopnia, pracownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Instytutu Hematologii w Warszawie, gdzie specjalizuje się m. in. w technikach laparoskopowych.
Usługi z zakresu chirurgii laparoskopowej świadczy również Centrum Medyczne Euromed w Łodzi, gdzie w cenę laparoskopowej resekcji jelita grubego (esicy), wliczona jest 1 doba pobytu w klinice. Oferta obejmuje również laparoskopową resekcję odbytnicy. W chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej specjalizuje się dr hab. n. med. Jacek Śmigielski, członek Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich, związany z Kliniką Chirugii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. WAM w Łodzi.
Niespełna 50 km od Szczecina, w Schwedt, zabiegi chirurgiczne metodą małoinwazyjną oraz wysoko wyspecjalizowane leczenie nowotworów świadczy Klinika Uckermark, która od 2007 r. należy do koncernu Klinik Asklepios. W zakresie procedur jelita cienkiego i grubego (w tym odbytnicy), na Oddziale Chirurgii Ogólnej przeprowadzane są resekcje z powodu nowotworów metodą otwartą i laparoskopową, w tym resekcje jelita grubego z powodu zapalenia uchyłków (divertikulitis) oraz procedury proktologiczne. Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Rainer Koll.