Na chorobę Dupuytrena cierpią głównie mężczyźni po 40. roku życia, dotyczy ona jednocześnie palców prawej i lewej dłoni. Jej przyczynami są uwarunkowania genetyczne lub urazy, często zawodowe. Przy wczesnym jej wykryciu możliwe jest leczenie farmakologiczne, jednak choroba szybko postępuje i często nadaje się już tylko do leczenia operacyjnego.
Wyleczyć operacyjnie chorobę Dupuytrena w Szczecinie
Szczecińska Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego wyleczy za pomocą operacji przykurcz Dupuytrena u pacjentów z tą chorobą. Ponadto chirurdzy zajmą się także pacjentami z wadami wrodzonymi ręki, chorobami zwyrodnieniowymi nadgarstka czy ręką remautoidalną. Zespołem specjalistów kieruje tutaj prof. dr hab. n. med. Andrzej Żyluk, specjalista chirurgii ogólnej, którym jest I stopnia od 1984, a II od 1988 roku, natomiast w roku 2012 uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ręki (europejska specjalizacja FESSH Diploma). Pan doktor posiada bogate doświadczenie z zakresu chirurgii ręki, natomiast w latach 2009-1013 był prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.
W Centrum Medycznym Asklepios pacjenci cierpiący na chorobę Dupuytrena mogą umówić się na zabieg operacyjny, który wyeliminuje ich schorzenie. Także na operacje z zakresu innych wrodzonych i nabytych schorzeń narządów ruchu. Konsultacji lekarskich udzieli tutaj dr Andrzej Żebrowski, specjalista chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologi narządu ruchu. Pan doktor specjalizację z chirurgii ogólnej zrobił w 2008 roku, natomiast z ortopedii i traumatologi otrzymał dyplom w roku 2013.
W Medicus Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów działa Poradnia Chirurgii Ogólnej, gdzie na uwolnienie przykurczu bliznowatego palców dłoni można umówić się z dr. Zygmuntem Niedźwiedziem, specjalistą chirurgii ogólnej (I stopnia od 1988 roku oraz II stopnia od roku 1994), który specjalizuje się w operacjach chirurgii ręki. Doświadczenie zawodowe z tych dziedzin medycyny zdobywał, pracując m.in. w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W Medicus wykonuje także inne zabiegi w obszarze ręki, np. operacje cieśni nadgarstka lub ścięgien zginaczy palca.
Na Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią przyjęci zostaną pacjenci, u których występuje konieczność zoperowania ręki nie tylko z powodu przykurczu rozcięgna dłoniowego, ale także innych przykurczów pourazowych, poparzeniowych czy z palcozrostem. Jednym z lekarzy tu operujących jest dr Andrzej Dmytrzak, specjalista chirurgii ogólnej oraz plastycznej i rekonstrukcyjnej (tej pierwszej od 1985 roku) z szerokim doświadczeniem z tych dziedzin medycyny, które zdobył m.in. na Oddziale Chirurgii Ogólnej 109 Szpitala Wojskowego oraz Klinice Chirurgii Plastycznej CKPWAM w Warszawie (lata 1986-1991).
Na Poddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Oddziału Chirurgii SP ZOZ Ministra Spraw Wewnętrznych w Szczecinie obok artroskopowych zabiegów stawu kolanowego i barkowego, lekarze wykonują operacje z zakresu chirurgii ręki min. w przypadku choroby Dupuytrena. Pracuje tutaj m.in. dr Dariusz Manowiec, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1997 roku, a II stopnia od roku 2002), który doszkalał się z tej dziedziny, uczestnicząc w wielu szkoleniach i warsztatach naukowych.
W AMC Art Medical Center z zakresu chirurgii ręki pacjent może się umówić na operację nie tylko przykurczu Dupuytrena, ale także zespołu kanału nadgarstka, guzków zwyrodnieniowych w okolicy stawów międzypaliczkowych dalszych i bliższych czy zapalenie I przedziału prostowników. Jednym z lekarzy tu operujących jest dr Mariusz Dydyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządów ruchu (I stopnia w 2000 roku, a II w 2006 roku). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Szpitalu Specjalistycznym Szczecin-Zdunowo oraz poszerzał na kursach i szkoleniach z zakresu ortopedii i traumatologii.