Przykurcz Dupuytrena to choroba ręki, która - nieleczona - może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian, na stałe upośledzających funkcje dłoni, takich jak przerost, bliznowacenie i przykurcz zgięciowy palców. W zależności od stopnia rozwoju choroby można wyszczególnić poszczególne fazy choroby Dupuytrena: faza proliferacji - gdy pojawiają się pierwsze zmiany w strukturze ścięgna, faza przerostu rozcięgna - gdy pojawiają się zgrubienia, guzki i drobne przykurczenia w stawach, oraz faza końcowa - gdy utrwalają się przykurcze oraz powstają zbite pasma bliznowców, które powodują utrudnienia w czynnościach manualnych.
Leczenie choroby Dupuytrena na toruńskich oddziałach ortopedycznych
Na operacyjne leczenie przykurczu bliznowatego palców ręki można udać się do Prywatnego Centrum Chirurgii Winczakiewicz-Borkiewicz w Toruniu, gdzie choroba ta leczona jest za pomocą fasciotomii. Z innych operacji z zakresu chirurgii ręki oferowana jest tutaj operacja palca trzaskającego, operacja zespołu kanału nadgarstka, operacja zespołu kanału Guyona a także zabieg uwolnienia w zespole rowka nerwu łokciowego, zabieg tenolizy ścięgien zginaczy w zmianach pourazowych oraz zabieg rekonstrukcji zastarzałych uszkodzeń ścięgien prostowników palców.
Toruńskim lekarzem, wykonującym zabiegi uwolnienia przykurczu Dupuytrena, jest lek. med. Karol Elster, ortopeda i traumatolog narządu ruchu (specjalizacja od 2015 roku), posiadający doświadczenie z przeprowadzania zabiegów z zakresu chirurgii ręki, zdobyte na zagranicznych stażach, np. w Indiach w Ganga Hospital (pod kierunkiem dra Raya Sabapaty) a także podczas pracy w Polsce - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym. Chirurgia ręki należy do jego szczególnych zainteresowań zawodowych. Oprócz choroby Dupuytrena leczy operacyjnie także zwężające zapalenie pochewki ścięgien zginaczy palca czy zespól kanału Guyona.
Leczenie operacyjne choroby Dupuytrena oferowane jest także przez Szpital Specjalistyczny Matopat w Toruniu. W placówce tej pacjent może poddać się także innym operacjom z zakresu chirurgii ręki, w tym operacji cieśni kanału nadgarstka, operacji palca przeskakującego, operacji w chorobie de Quervaina a także leczeniu operacyjnemu ganglionu. Przed zabiegami operacyjnymi w obrębie ręki i nadgarstka pacjent poddawany jest tutaj odpowiedniej diagnostyce z zakresu m.in. zdjęć RTG lub badaniom ultrasonograficznym.