Przypadłość określana chorobą Dupuytrena to inaczej przykurcz rozcięgna dłoniowego – schorzenie objawiające się nadmiernym przerostem tkanki znajdującej się pod skórą dłoni. Jest stopniowo postępującym schorzeniem, wywołującym guzkowate, pasmowe szkliwienie i bliznowacenie tkanki. Występowanie zgrubień podskórnych i przykurczy bezpośrednio wpływa na zwiększające się upośledzenie funkcji ręki i jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Zabieg chirurgiczny jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na całkowitym wycięciu guzków i zmienionego ścięgna dłoniowego. W trakcie operacji chirurg koryguje przykurcze palców. Po operacji konieczne jest drenowanie rany i codzienna zmiana opatrunku. Prócz tego lekarze często zalecają pacjentom poddanie się rehabilitacji w celu wzmocnienia efektu leczniczego. Rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodnie.
Chirurgia ręki w Warszawie
Choroba Dupuytrena przysparza wielu cierpień. W poszukiwaniu pomocy osoby dotknięte tą dolegliwością udają się do gabinetów chirurgów ogólnych, ortopedów i traumatologów. Specjalistów tych dziedzin medycyny nie brak w dużych miastach, takich jak Warszawa. Jedną z najbardziej znanych stołecznych klinik jest Medifem – ośrodek oferujący leczenie z wielu dziedzin medycyny, począwszy od ginekologii plastycznej, a skończywszy na chirurgii ogólnej i ortopedii. Ośrodek posiada gabinet chirurgiczny-dermatologiczny, nowoczesną salę zabiegową oraz dwie sale operacyjne. Do zespołu medycznego kliniki należy dr n. med. Stanisław Borczewski, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także lek. med. Barbara Newall, posiadająca dyplom lekarza uzyskany w Universite Libre de Bruxelles w Brukseli.
Szpital św. Elżbiety Mokotowskiego Centrum Medycznego zapewnia pacjentom kompleksową opiekę, pełną diagnostyką i leczenie na terenie jednej placówki. Do zespołu medycznego wykonującego zabiegi w ośrodku należy dr n. med. Elżbieta Radzikowska, chirurg plastyczny oraz autor ponad 150 publikacji i doniesień zjazdowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Wraz z nią leczeniem pacjentów zajmuje się dr n. med. Paweł Skowronek, ortopeda-traumatolog autor i współautor licznych wystąpień na temat alloplastyk krótkotrzpieniowych i technik miniinwazyjnych. Od 2009 roku jest międzynarodowym trenerem technik miniinwazyjnych w stawie biodrowym.
Pacjenci pragnący pozbyć się dolegliwości związanych z chorobą Dupuytrena mogą zwrócić się o pomoc do lek. med. Macieja Klicha, specjalisty w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W 2012 roku uzyskał dyplom paryskiego Uniwersytetu Piotra i Marii Curie, potwierdzający jego umiejętności w zakresie chirurgii ręki i kończyny górnej. W tym samym roku, również w Paryżu, zdobył kolejny certyfikat po zakończeniu szkolenia z dziedziny technik mikrochirurgicznych u prof. Masqueleta. Doktor jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka GEAP/EWAS. Przyjmuje pacjentów w stołecznej MD Clinic oraz w Klinice Rehabilitacji Sportowej ORTOREH.
Chirurgiczne leczenie choroby Dupuytrena
Kolejna placówka to Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej La Perla „Łowicka”. Gama wykonywanych w ośrodku zabiegów jest niezmiernie szeroka – od usług z zakresu medycyny estetycznej po chirurgię ręki oraz chirurgię plastyczną. Prócz leczenia choroby Dupuytrena w znieczuleniu miejscowym specjaliści kliniki przeprowadzają również zabiegi u pacjentów z zespołem cieśni kanałów nadgarstka oraz torbielami galaretowatymi (ganglionami).
Centrum Medyczne Damiana oferuje chorym szeroką paletę zabiegów chirurgicznych urazów, zmian pourazowych i chorób ręki. Wszystkie operacje są przeprowadzane przez zespół złożony z najwyższej klasy specjalistów. Leczeniem pacjentów zajmuje się m.in. lek. med. Anna Skowrońska, wykwalifikowany ortopeda.
W CSK MSWiA w Warszawie pomocy pacjentom cierpiącym z powodu schorzeń ręki udziela doświadczony zespół chirurgów ogólnych i plastycznych. Jednym z nich jest lek. med. Konrad Januszek, chirurg ogólny. Zespół przeprowadza zabiegi w ramach umowy z NFZ, a także świadczy usługi komercyjne. W zakres oferowanych przez niego procedur wchodzą m.in. zabiegi rekonstrukcyjne po powikłanym leczeniu operacyjnym, po przebytych urazach oraz po chorobach, ze szczególnym uwzględnieniem ręki, piersi i okolicy głowy. Specjaliści stosują techniki mikrochirurgiczne, korzystając z mikroskopu operacyjnego.
Jeszcze jedną stołeczną placówką, w której przeprowadza się operacje u osób z chorobą Dupuytrena, jest Mazowiecki Szpital Bródnowski. Klinika powstała w 1981 roku, a dziś cieszy się renomą jako ośrodek specjalizujący się w leczeniu schorzeń i uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem patologii dotyczących ręki, barku i biodra. Leczą się w niej sportowcy tzw. wysokiego wyczynu. Ośrodek oferuje leczenie schorzeń narządu ruchu, takich jak dysfunkcje stawu łokciowego i kręgosłupa. Operowanie metodą artroskopii oraz wysokospecjalistyczna rehabilitacja umożliwia krótką hospitalizację pacjenta. Do zespołu medycznego szpitala należy m.in. prof. dr hab. n. med. Jarosław Deszczyński, specjalista w zakresie schorzeń ortopedycznych.