Choroba Dupuytrena jest schorzeniem o podłożu genetycznym, polegającym na nadmiernym przeroście tkanki podskórnej dłoni. Leczenie przykurczu Dupuytrena najczęściej kończy się zabiegiem chirurgicznym, który umożliwia odzyskanie pełnej sprawności ręki. W celu jak najszybszego odprowadzenia krwiaka i obrzęku zaraz po zabiegu zalecana jest elewacja kończyny górnej. Pacjent na zdjęcie szwów zgłasza zwykle w 14 dniu po operacji.
Leczenie operacyjne przykurczu Dupuytrena we Wrocławiu
Operację przykurczu Dupuytrena wykonać może dr n. med. Mariusz Pytlasiński, specjalista chirurg ogólny oraz ortopeda i traumatolog narządu ruchu, który doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki we Wrocławiu. Specjalizuje się m.in. w chirurgii ręki. Udać się można do niego również na leczenie operacyjne zespołu cieśni kanału nadgarstka oraz zespołu de Quervaina. Jego oferta z zakresu procedur, wykonywanych w obrębie ręki, obejmuje ponadto operację palca trzaskającego oraz ucisku nerwu łokciowego w rowku.
We Wrocławiu na leczenie operacyjne choroby Dupuytrena udać się można także do Przychodni Chirurgii Plastycznej Henryka Knakiewicza, gdzie u osób, zmagających się przykurczem mięśni zginaczy palców, przeprowadza się operację polegającą na chirurgicznym przecięciu lub wycięciu patologicznie zmienionego rozcięgna dłoniowego wraz z jednoczasową korekcją przykurczów palców lub nieprawidłowych jego pasm. Zabieg połączony może być także z wykonaniem tzw. plastyki. Oferta kliniki obejmuje również leczenie chirurgiczne zespołu cieśni nadgarstka, usunięcie ganglionów, plastykę korekcyjną rąk oraz amputacje kończyny na poziomie palców ręki.
Osoby cierpiące na dysfunkcję rozcięgna dłoniowego szukać pomocy mogą także u prof. dr hab. n. med. Jerzego Jabłeckiego, specjalisty z zakresu chirurgii ręki oraz chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako kierownik Pododdziału Replantacji Kończyn, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala im św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Jest założycielem oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Udać się do niego można także na uwolnienie nerwu, mikrochirurgiczną rekonstrukcję nerwów w zakresie ręki i palców, usunięcie bolesnego nerwiaka w obrębie ręki lub palców, wycięcie rozcięgna dłoniowego. Jego oferta obejmuje ponadto m.in. leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka, zespołu Guyona, zespołu rowka nerwu łokciowego oraz zespołu de Quervaina.