Progenia, jako wrodzona wada kostna zgryzu może negatywnie wpływać na jakość życia pacjenta związaną nie tylko z mową, połykaniem i żuciem pokarmów czy zdrowiem jamy ustnej, ale także z jego wyglądem fizycznym. Aby wyleczyć tą wadę potrzebne jest współdziałanie ortodonty i chirurga szczękowego. Ten pierwszy przygotowuje zgryz do operacji, drugi ją przeprowadza.
Operacje progenii u polskich chirurgów
W EuroMediCare Szpitalu Wielospecjalistycznym z Przychodnią we Wrocławiu na Oddziale Chirurgii Szczękowo-Twarzowej zespół lekarski zajmuje się m.in. leczeniem korekcyjnym wad zgryzowych i zniekształceń twarzy - pomoże więc pacjentom cierpiącym na progenię. Jednym ze specjalistów, wykonujących takie zabiegi jest dr hab. n. med. Hanna Gerber, specjalista chirurgii stomatologicznej (specjalizacja I stopnia w roku 1989) oraz specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej (dyplom II stopnia uzyskany w 1993 roku).
W warszawskim Centrum Medycznym Gamma z chirurgii szczękowo-twarzowej chirurdzy wykonują operacje z zakresu zaburzenia wielkości szczęk tj. wady doprzednie - progenia a także dotylne (retorogenia). Ponadto operują dysproporcje w wymiarze poprzecznym, asymetrię twarzy czy zaburzenia orientacji szczęk. Jednym z kadry lekarzy jest tutaj lek. dent. Dominik Tomasik, specjalista chirurgii stomatologicznej (dyplom w 2009 roku). Swoje doświadczenie na polu chirurgii szczękowo-twarzowej zdobywał przez 10 lat, pracując w II Klinice Chirurgii Szczękowo–Twarzowej Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie (lata 2001-2011).
Klinika AKmed w Krakowie to placówka medyczna zajmująca się m.in. chirurgią szczękowo-twarzową, w ramach której lekarze wykonują chirurgiczną korekcję żuchwy i szczęki nie tylko w przypadku progenii ale także prognatyzmu czy retrogenii. Pomagają chirurgicznie wtedy, gdy leczenie ortodontyczne nie daje rezultatu. Takie i inne zabiegi wykonuje tutaj lek. dent. Krzysztof Kuchta, specjalista chirurgii stomatologicznej (I stopnia od roku 1994) oraz specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej (II stopnia od roku 2000). Pan doktor dokształcał się na wielu kursach z zakresu stomatologii i chirurgii w Polsce i za granicą, np. w 1994 roku "Kurs osteointegracji i epitez twarzy z chirurgii szczękowo-twarzowej" w Goteborgu w Szwecji.
OrthoSmile to Praktyka Ortodontyczna mieszcząca się we Wrocławiu, gdzie specjalista ortodonta po zdiagnozowaniu przypadłości pacjenta poprzez ocenę modeli gipsowych, zdjęć rentgenowskich i wyników badania fizykalnego kwalifikuje go do leczenia ortodontyczno-chirurgicznego. Tak postępuje m.in. w przypadku przodożuchwia, czyli progenii. Także przy zgryzie otwartym czy głębokim oraz zwężeniu szczęki lub żuchwy. Pacjentom takim pomaga tutaj m.in. lek. dent. Alina Strzałkowska, specjalista stomatologii ogólnej (I stopnia od 1994 roku) oraz ortodoncji (II stopnia od 1999 roku). Pani doktor odbyła szereg kursów z zakresu swoich specjalizacji, np. kurs w 2005 roku pt. „Wady zgryzu i najlepszy czas na leczenie interceptywne oraz ortodoncja dorosłych pacjentów" w Warszawie.
W Raszynie pacjentów z wadami zgryzu przyjmują specjaliści w klinice Ortognatyka Dr Jagielak. Zajmują się tutaj m.in. prognacją żuchwy. W klinice tej pacjent jest poddany kompleksowemu leczeniu tej wady od leczenienia ortodontycznego i stomatologicznego, poprzez operację aż do rehabilitacji pooperacyjnej. Przyjmuje tutaj dr Maciej Jagielak, specjalista ortopedii i traumatologii (I stopnia od 1993 roku) oraz chirurgii szczękowej (II stopnia od roku 1997). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. pracując w II Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej IS AM w Warszawie w latach 1992-2009.
Leczeniem operacyjnym wad czaszkowo-szczękowo-twarzowych zajmują się także chirurdzy w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii w warszawskim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Zoperują tutaj m.in. przerost dolnej szczęki u pacjentów z tą wadą wrodzoną. Jednym z lekarzy, wykonującym zabieg, jest lek. dent. Danuta Samolczyk-Wanyura, specjalista chirurgii stomatologicznej I stopnia (dyplom w 1976 roku) oraz chirurgii szczękowej II stopnia od roku 1979.