Przykurcz palca ręki to tzw. choroba Dupuytrena, mająca zazwyczaj podłoże genetyczne. Choroba powoduje powstawanie guzków i zgrubień w obszarze dłoni i w placach, co z czasem może doprowadzić do zgięcia palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni i upośledzenia funkcji ręki. Leczenie operacyjne polega wyprostowaniu palców poprzez mechaniczne przerwanie napinającej się blizny i wycięcie guzków. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Leczenie operacyjne choroby Dupuytrena w Polsce
W Poznaniu leczeniem operacyjnym choroby Dupuytrena zajmuje się dr n.med. Piotr Czarnecki, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył studia doktoranckie w Katedrze i Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki. Uzyskał Europejski Certyfikat z Chirurgii Ręki, jest przewodniczącym Sekcji Chirurgii Ręki PTOiTr. Reprezentował Polskie Towarzystwo Chirurgii Ręki w Hand Trauma Committee i Hand Trauma Prevention, a także Polskie Towarzystwo Mikrochirurgii Rekonstrukcyjnej w strukturach Federacji Europejskiej.
W Warszawie operację przykurczu palca ręki oferuje Szpital Lux Med. Zabiegi z zakresu chirurgii ręki przeprowadza dr n.med. Jarosław Strychar. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w Klinice Traumatologii Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Ręki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestniczył w specjalistycznych szkoleniach zagranicznych m.in. w Departament of Traumatology and Orthopaedic Surgery Garcia de Orta Hospital w Portugalii oraz Departament of Hand Surgery Chelsea and Westminster Hospital w Londynie.
W Katowicach zabieg operacyjnego leczenia przykurczu palca ręki przeprowadza dr Mariusz Zawal, specjalista ortopedii i traumatologii. Posiada dyplom Śląskiej AM w Katowicach, a swoje doświadczenie zdobywał pracując na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym Szpitala Miejskiego w Chorzowie. Umiejętności kształtował także za granicą m.in. w szpitalu Virginia Mason w Seattle w USA i w Szpitalu Foolwood Hall Hospital w Preston, w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w szkoleniach i konferencjach specjalistycznych jak np. „Mikrochirurgia i chirurgia ręki”, czy „Ultrasonografia narządu ruchu”.
Leczeniem choroby Dupuytrena w Gdańsku zajmuje się dr hab. med. Bogusław Baczkowski, specjalista ortopedii, traumatologii narządu ruchu. Doświadczenie zawodowe zdobywał pełniąc ordynaturę na Oddziale Chirurgii Ręki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku, będąc kierownikiem Kliniki Chirurgii Ręki Akademii Medycznej w Gdańsk oraz II Kliniki Ortopedii. Jest autorem wielu publikacji oraz referatów, prezentowanych podczas posiedzeń towarzystw naukowych m.in. na Zjazdach Światowych Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki.
W Kaliszu operacyjnym leczeniem przykurczu Dupuytrena zajmuje się dr Paweł Nowicki, specjalista ortopedii i chirurgii ręki. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Akademii Medycznej w Poznaniu, podczas stażu klinicznego z chirurgii ręki w Reims, we Francji oraz w Orthopaedic Lerning Centre w The Chinese University of Hong Kong. Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, członkiem Federacji Europejskich Towarzystw Chirurgii Ręki, Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgicznego.
W Gorzowie Wielkopolskim operację można wykonać w Klinice Ortopedii Marcina Krupnickiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył on Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie, a swoje umiejętności zawodowe kształtował w SP ZOZ w Międzyrzeczu i w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Uczestniczył w VII Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, XIV Congress of the Federation of European Societies for Surgery of the Hand, Polnish-Deutsches Handchirurgisches Symposium.