Żylaki kończyn dolnych, czyli przewlekła niewydolność żylna, to choroba, objawiająca się m.in. poszerzeniem żył powierzchownych, przebarwieniami skóry czy owrzodzeniami. Leczenie operacyjne, które przeprowadza specjalista chirurgii naczyniowej, obejmuje m.in. stripping czy chirurgiczne usunięcie niewydolnych pni żylnych. Operacja najczęściej dotyczy żyły odstrzałkowej bądź żyły odpiszczelowej. W zależności od metody, operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, przewodowym lub miejscowym i trwa od 30 do 60 minut.
Gdzie w Bydgoszczy usunąć żylaki?
Centrum Medyczne Eskulap w Bydgoszczy specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu żylaków kończyn. Pracujący tu specjaliści chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej posiadają doświadczenie w przeprowadzaniu operacji układu żylnego, o czym świadczy ponad 1000 wykonanych zabiegów. Leczenie żylaków kończyn dolnych w placówce może opierać się na metodach operacyjnych, takich jak stripping, miniflebektomia czy podwiązanie perforatorów, jak również nieoperacyjnych, np. skleroterapia, usunięcie żylaków parą wodą metodą ablacji SVS i usunięcie żylaków metodą laserową EVLT. Operacje ,przeprowadzane w placówce, poprzedzone są diagnostyką układu żylnego, która obejmuje badanie kliniczne, a także badanie ultrasonograficzne duplex doppler.
Również dr hab.n.med. Andrzej Nowicki, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, wykonuje operacje żylaków kończyn dolnych w ramach chirurgii jednego dnia. Prowadzi w Bydgoszczy Indywidualną Praktykę Lekarską, gdzie przeprowadza m.in. operacje chirurgiczne żylaków i hemoroidów, stosuje obliterację i kriochirurgię.
Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych oferuje także prof. dr hab. n.med. Stanisław Molski, specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, proktologii. Doświadczenie w leczeniu m.in. żylaków kończyn dolnych zdobywał, prowadząc Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej i Naczyń Collegium Medicum w Bydgoszczy, a także podczas staży naukowych (m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wilnie). Należy do licznych towarzystw naukowych, jak np. Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej czy Polskie Towarzystwo Flebologiczne. Specjalizuje się w leczeniu nie tylko żylaków kończyn dolnych, ale też hemoroidów, zakrzepicy żylnej bądź miażdżycy.