Głównym celem operacyjnego leczenia żylaków jest usunięcie utrudnienia w przepływie krwi (niewydolnego naczynia), co przekłada się na odbarczenie przeciążonej żyły kończyny dolnej i zmniejszenie ryzyka jej zapalenia. Zabieg zapobiega wytworzeniu zmian troficznych na skórze goleni i obrzęków kończyny. Wskazaniem do leczenia tą metodą są m.in. dolegliwości bólowe żylaków, obrzęki, zespół niespokojnych nóg, nocne kurcze, a także zdiagnozowane w trakcie badania komplikacje typu krwotoki z żylaków, wypryski żylakowate czy owrzodzenia żylne.
Stripping - jak wygląda zabieg?
Operacja żylaków kończyn dolnych polega na usunięciu niewydolnych i patologicznie poszerzonych żył powierzchownych. W zależności od stopnia rozległości zmian chorobowych stosuje się znieczulenie miejscowe, przewodowe (dolędźwiowe) bądź – w rzadszych przypadkach – ogólne. W trakcie zabiegu poszerzona żyła (żylak) zostaje usunięta poprzez liczne, niewielkie nacięcia skóry, przy użyciu delikatnych narzędzi chirurgicznych. Ponadto usuwa się bądź podwiązuje jedną lub dwie główne żyły powierzchowne (odpiszczelową i/lub odstrzałkową). W sytuacji, gdy zabieg wykonuje się na żyle odpiszczelowej, wymagane jest poprowadzenie większego cięcia w pachwinie, zaś przy żyle odstrzałkowej – w dole podkolanowym. Nierzadko w trakcie usuwania chorej żyły wykorzystuje się specjalną sondę.
Po zakończeniu zabiegu lekarz zszywa rany, zakłada opatrunki i opaski elastyczne. Jeśli operacje była przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, chory może zazwyczaj opuścić placówkę w tym samym dniu, jeśli zaś zabieg wymagał znieczulenia przewodowego bądź ogólnego, pacjent pozostaje w klinice do następnego dnia. W okresie rekonwalescencji należy stosować się do zaleceń lekarza, w tym nosić pończochy przeciwżylakowe oraz zgłosić się na kontrolę ambulatoryjną.
Chirurgiczne leczenie żylaków w Gdańsku
Jedną z placówek, które oferują operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych pacjentom z Gdańska (oraz innych miast), jest Swissmed Centrum Zdrowia S.A. Dyrektorem szpitala jest lek. Włodzimierz Piankowski, chirurg naczyniowy z dużym doświadczeniem zawodowym. Pacjenci mogą umawiać się na konsultacje do niego, jak również do specjalisty chirurgii ogólnej oraz chirurgii naczyniowej lek. Piotra Rumianowskiego, posiadającego ogromną wiedzę w tych dziedzinach. Doktor odbył szereg staży w Polsce i za granicą, w tym w Holandii, Francji, Niemczech i Włoszech. Posiada liczne certyfikaty potwierdzające jego wiedzę z zakresu leczenia niewydolności żylnej (m.in. dyplom Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii).
Kolejną placówką, w której pacjenci z problemem żylaków kończyn dolnych znajdą profesjonalna pomoc, jest Poradnia Flebologiczna dr Joanna Borecka-Sobczak. Placówka oferuje kompleksowe leczenie niewydolności żylnej, począwszy od teleangiektazji przez duże żylaki, a skończywszy na owrzodzeniach goleni. Zarówno diagnostykę i kwalifikację do terapii, jak i same zabiegi przeprowadza jeden lekarz. Badania USG Color Doppler żył wykonywane są przy pomocy aparatu USG Simens Acuson NX2.
Leczenie żylaków w Gdańsku
Osoby poszukujące pomocy chirurga naczyniowego w Gdańsku nie będą mieć problemów ze znalezieniem wykwalifikowanego specjalisty. Ceny operacyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych w mieście wahają się od 1600 zł po niespełna 3900 zł, co jest uzależnione m.in. od stadium zaawansowania choroby oraz stopnia złożoności zabiegu, jakiemu poddaje się pacjent.