Operacja żylaków kończyn dolnych (stripping) to zabieg, którego celem jest usunięcie poszerzonych patologicznie oraz niewydolnych żył powierzchownych. Po zakwalifikowaniu do tej metody leczenia chory musi poddać się podstawowym badaniom. Rozległość procedury jest uzależniona od zaawansowania zmian w układzie żył powierzchownych, a ich stopień zostaje określony na podstawie badania ultrasonograficznego. Wynik USG decyduje o doborze techniki zabiegowej w leczeniu żylaków.
Operacyjne leczenie żylaków – jak wygląda terapia?
W trakcie klasycznej operacji żylaków kończyn dolnych poszerzone żyły o różnym umiejscowieniu usuwa się i podwiązuje bądź usuwa jedną lub dwie główne żyły powierzchowne (żyłę odpiszczelową i/lub odstrzałkową). Wydolność zastawek żył oraz stopień ich poszerzenia określa badanie z użyciem ultrasonografu, umożliwiające ocenę i podjęcie decyzji o tym, czy główne żyły należy usunąć. Zazwyczaj procedura wymaga licznych, niewielkich nacięć skóry, zaś samo usunięcie żylaka odbywa się z użyciem delikatnych narzędzi chirurgicznych. Przy konieczności podwiązania bądź usunięcia żyły odpiszczelowej wymagane jest wykonanie większego cięcia umiejscowionego w pachwinie, natomiast przy zabiegu na żyle odstrzałkowej cięcie przeprowadza się w dole podkolanowym. Zarówno żyłę odstrzałkową, jak i odpiszczelową często usuwa się przy zastosowaniu specjalnej sondy, którą wprowadza się do światła żyły.
Operację usunięcia chorej żyły kończy zszycie ran, założenie opatrunków oraz elastycznych opasek. Jeśli procedura została wykonana w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj pacjent może opuścić szpital jeszcze w tym samym dniu. Jeżeli natomiast przeprowadzono ją w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, chory musi pozostać w szpitalu na noc. Po wyjściu ze szpitala należy poddać się kontroli ambulatoryjnej oraz stosować pończochę przeciwżylakową.
Stripping w Gdyni i okolicach
Chorzy z Gdyni bądź okolic mogą skorzystać z usług kilku placówek medycznych zlokalizowanych w sąsiednich miejscowościach. Jedną z nich jest Swissmed Centrum Zdrowia S.A. w Gdańsku, znajdujące się ok. 20 km od Gdyni. Mieści się w nim wyspecjalizowane Centrum Leczenia Choroby Żylakowej, zajmujące się wszystkimi stadiami schorzenia, począwszy od pajączków przez żylaki, a skończywszy na powikłaniach choroby żylakowej (obrzęki, owrzodzenia żylne). Centrum oferuje pełen zakres chirurgii żylnej, a pacjenci są operowani w dniu przyjęcia, po odbyciu konsultacji z chirurgiem naczyniowym.
Poza klasyczną operacyjną metodą leczenia placówka stosuje miniflebektomię, kriochirurgię oraz laseroterapię żylaków kończyn dolnych. Dobór techniki zabiegowej jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby żylakowej.
Jeszcze jedną placówką, w której pacjenci mogą przejść stripping, jest gdańska Poradnia Flebologiczna dr Joanna Borecka-Sobczak. Konsultację i leczenie przeprowadza lekarz chorób wewnętrznych oraz flebolog, a w szerokiej ofercie placówki znajduje się zarówno operacyjne leczenie żylaków, jak i mniej inwazyjne metody, takie jak EVRF, Flebogrif czy echoskleroterapia.