Jedną z metod leczenia zaawansowanej choroby żylakowej jest zabieg operacyjny. Operację przeprowadza chirurg ogólny lub naczyniowy, stosując znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. Zabieg ten polega na wykonaniu dwóch cięć: jednego w pachwinie (w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugiego - nad kostką lub w połowie łydki. Po wykonaniu nacięcia niewydolna żyła zostaje usuwana, a połączone z nią mniejsze obwodnice podwiązywane. Leczenie operacyjne żylaków nóg trwa zazwyczaj ok. 1 godzinę.
Gdzie w Katowicach można poddać się operacyjnemu leczeniu żylaków kończyn dolnych?
Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach jest wielospecjalistyczną placówką medyczną, w której można usunąć żylaki nóg. Można poddać się tu operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych (miniflebektomii). Ośrodek ten w swojej ofercie ma również inne zabiegi, służące usunięciu żylaków m.in.: skleroterapię, skleroterapię piankową pod kontrolą USG oraz laserowe usuwanie żylaków. Zabiegi usuwania żylaków wykonuje dr n. med. Ireneusz Mazur, który jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Dr n. med. Andrzej Lekstan jest lekarzem specjalistą chirurgii naczyniowej, przyjmującym w Katowicach w placówce Lexmed. W ramach praktyki zawodowej wykonuje szereg zabiegów, związanych z diagnostyką oraz leczeniem chorób żył – w tym także operacyjne leczenie żylaków nóg. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu chirurgii naczyniowej oraz należy do naukowych towarzystw medycznych. Specjalizację uzyskał w 2011 roku, a rok później przyznano mu tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Wiedzę w zakresie chirurgii naczyniowej pogłębiał w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej. Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod okiem prof. Cierpki.
NZOZ EUROKLINIKA, w katowickich Panewnikach, jest kolejną placówką medyczną, w której wykonać można operację usunięcia żylaków kończyn dolnych. Oprócz metody operacyjnej w ośrodku tym wykonywany jest także zabieg obliteracji, polegający na wstrzykiwaniu do światła żylaków środka chemicznego, który powoduje że ulegają one z czasem wchłonięciu i znikają.