Leczenie otyłości balonem żołądkowym Orbera rozpoczyna się od implantacji silikonowego balonu do żołądka metodą endoskopową oraz jego wypełnienia płynem fizjologicznym. Wprowadzenie balonu do żołądka przeprowadzane jest najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym i trwa około 20 minut. Po 6 miesiącach pacjent poddać się musi procedurze usunięcia opróżnionego balonu (również metodą endoskopową). Wśród zalet leczenia otyłości metodą balonikowania żołądka wymienia się m.in. minimalne ryzyko powikłań oraz wysoką jej skuteczność. Po wszczepieniu balonu pacjent dłużej nie odczuwa głodu, o wiele rzadziej spożywa posiłki, co skutkuje redukcją wagi ciała.
Leczenie otyłości za pomocą balonu żołądkowego Orbera w Łodzi
W Łodzi zabieg implantacji balonu żołądkowego Orbera wykonać może lek. med. Zbigniew Kowalczyk, chirurg ogólny. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi i członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Od 2004 roku specjalizuje się w zakresie medycyny bariatrycznej. W leczeniu otyłości stosuje zarówno balon żołądkowy wypełniony płynem fizjologicznym (Orbera), jak i powietrzem. Jego oferta obejmuje również leczenie otyłości metodą opaski żołądkowej.
Na założenie balonu Orbera w Łodzi udać się można także do dr n. med. Jerzego Klimczaka, specjalisty chorób wewnętrznych. Specjalizuje się m.in. w leczeniu otyłości patologicznej oraz w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Oprócz balonu Orbera stosuje także balon żołądkowy B.I.B, jego oferta obejmuje również unikatową terapię przeszczepu żywych bakterii jelitowych bezpośrednio do jelita cienkiego i grubego. Metodę tę stosuje np. w przypadku otyłości, uporczywych zaparć oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
W Brzezinach, które znajdują się około 24 km od Łodzi, leczenie otyłości balonem żołądkowym Orbera możliwe jest do przeprowadzenia w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. W ramach placówki funkcjonuje Ośrodek Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej. Z zakresu procedur endoskopii szpitalnejm oprócz założenia balonu żołądkowego, wykonuje się w nim również zakładanie protez w zwężeniach nowotworowych przełyku i jelita grubego, endoskopową dyssekcję podśluzówkową nowotworów przewodu pokarmowego oraz złożone zabiegi z usuwaniem polipów z przewodu pokarmowego (z żołądka i jelita grubego). Do ośrodka udać się można również na gastroskopię przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz kolonoskopię (w trybie ambulatoryjnym).