Wprowadzenie do żołądka specjalnego balonika wypełnionego powietrzem bardzo skutecznie zapobiega spożywaniu nadmiernej ilości pokarmu oraz ogranicza apetyt. Jest to obecnie najbezpieczniejsza metoda w zakresie nieoperacyjnego leczenia otyłości, wskazana osobom, u których otyłość staje się zagrożeniem dla utraty zdrowia lub życia, szczególnie w przypadku chorych na cukrzycę typu 2, pacjentów z BMI > 40 lub BMI > 35 oraz innymi chorobami współwystępującymi.
Zwalczyć otyłość i odzyskać zdrowie
Osoby szukające sposobu na skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów mogą skorzystać z oferty MD Clinic, jaka obejmuje konsultacje bariatryczne i badania kwalifikacyjnych do założenia balonu żołądkowego. Jak wyjaśniają specjaliści, wykonany z silikonu balonik wypełniony 600 ml soli fizjologicznej umieszcza się w żołądku na 6 miesięcy, co w konsekwencji zmniejszenie uczucia łaknienia i głodu, dzięki czemu pacjent może stracić 10-30 kg. Zabieg wykonuje chirurg, bariatra, gastrolog, dr hab. n. med. Wojciech Lisik.
Balonikowanie żołądka to oferta Centrum Leczenia Otyłości AGklinik, która wykorzystuje wypełniony powietrzem balon żołądkowy Heliosphere. Zabieg trwa około 20 minut, wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym, a kuracja trwa do pół roku i po tym okresie balon powinien być usunięty. Pacjenci m. in. ze wskazaniami do chirurgii bariatrycznej, którzy mają przeciwwskazania anestezjologiczne są najlepszymi kandydatami do implantacji balonika. Cennik obejmuje jego założenie oraz usunięcie. Klinika współpracuje ponadto z Centrum Odchudzania Slimcenter mgr inż. Anny Pietrych.
Zabiegi endoskopowego zakładania balonu żołądkowego są realizowane także w Centrum Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Lux Med. Implantacja – BioEnterics Intragastric Baloon (BIB – System) – polega na wprowadzeniu do żołądka balonu i wypełnieniu go solą fizjologiczną pod kontrolą endoskopu. Procedura stanowi również przygotowanie przedoperacyjne w leczeniu otyłości olbrzymiej. Koordynatorem pracowni endoskopowej jest lek. med. Wojciech Dąbrowski, specjalista chirurgii ogólnej. Przed kwalifikacją do zabiegu wskazana jest opieka dietetyka i psychologa.
Osoby walczące z nadwagą mogą również skorzystać z 6-miesięcznego programu leczenia otyłości – balon Orbera, realizowanego przez Klinikę Leczenia Otyłości Szpitala Medicover. W tym czasie pacjentem opiekuje się zespół specjalistów, m. in. lekarz bariatra, dietetyk oraz chirurg i psycholog. Zastosowanie balonu Orbera jest tu jedną z trzech opcji i jedyną nieoperacyjną. Kadrę specjalistów tworzy m. in. dr n. med. Andrzej Lewczuk, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, chirurg prowadzący terapie wszczepienia balonu żołądkowego.
Program leczenia otyłości balonem żołądkowym posiada w swojej ofercie również Centrum Medyczne Enel-Med. Usługa jest kierowana do osób otyłych do 140 kg i obejmuje pół roczną opiekę specjalistyczną, z zastrzeżeniem zmiany zwyczajów żywieniowych pacjenta i przestrzegania zaleceń dietetyka w okresie leczenia balonem. Zaletą metody jest jej małoinwazyjność oraz bezbolesny i krótki zabieg endoskopowy. Do zabiegu kwalifikują pacjenta specjalistyczne badania oraz pełnoletność.
Kwalifikacje do zastosowania balonu żołądkowego w otyłości, 92 km od Warszawy, w Siedlcach w ramach Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Panmed prowadzi dr n. med. Kryspin Mitura, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej, certyfikowany w endoskopii diagnostycznej i zabiegowej. Jako Zastępca Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach, zabiegi wykonuje na Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala, gdzie w 2012 r. po raz pierwszy zastosowano te metodę leczenia otyłości. Procedura podlega refundacji NFZ.