Otyłość to poważny problem zdrowotny, wymagający leczenia. U pacjentów z otyłością II i III stopnia zastosowanie mogą mieć zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, jednak mniej inwazyjną alternatywą dla operacji bariatrycznych może być zabieg endoskopowego wprowadzenia do żołądka balonu gastrycznego. Leczenie otyłości balonem żołądkowym może być stosowane jako samodzielna terapia lub jako pierwszy etap leczenia u pacjentów, u których bardziej inwazyjny zabieg jest na danym etapie przeciwwskazany. Procedurę taką przeprowadza chirurg ogólny w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub po podaniu leków zwiotczających mięśnie i sedujących, i trwa ona na ogół nie dłużej niż pół godziny. Balon, hamujący uczucie głodu poprzez ucisk na ściany żołądka, pozostaje w nim przez sześć miesięcy (będących czasem na zmianę nawyków żywieniowych), po czym następuje jego endoskopowe usunięcie.
Gdzie we Wrocławiu można wykonać zabieg założenia balonu gastrycznego
Balon żołądkowy jako metoda leczenia nadwagi i otyłości stosowany jest we wrocławskim Szpitalu EuroMediCare. W placówce ta technika praktykowana jest także jako początkowy etap operacyjnego leczenia otyłości, stanowiący przygotowanie pacjenta do właściwego zabiegu. W ofercie Szpitala znajdują się także inne procedury z zakresu bariatrii, w tym rękawowa resekcja żołądka i bypass gastryczny, a także rewizyjne operacje bariatryczne, które mogą być wskazane u pacjentów po zabiegowym leczeniu otyłości, którzy ponownie przybrali na wadze. Po przeprowadzonym zabiegu pacjenci placówki mają zapewniony nadzór medyczny, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie procesu utraty wagi, a ofertę chirurgii bariatrycznej uzupełniają operacje z zakresu chirurgii plastycznej, pozwalające wymodelować ciało po znacznej utracie wagi (np. zabiegi usunięcia nadmiaru zwisającej skóry).
Wprowadzany endoskopowo balon żołądkowy w leczeniu otyłości wykorzystywany jest także w klinice WellMed, zlokalizowanej w Ząbkowicach Śląskich, niecałe 70 km od Wrocławia. Placówka ma w swojej ofercie także inne techniki zabiegowego leczenia otyłości, w tym laparoskopowe założenie regulowanej opaski żołądkowej LAGB (małoinwazyjny, w pełni odwracalny zabieg, ograniczający przestrzeń żołądka i ilość przyjmowania pokarmów) oraz zabieg mankietowej resekcji żołądka (procedura, w trakcie której nieodwracalnie usuwa się ok. 2/3 powierzchni żołądka, w tym ten jego fragment, w którym produkowany jest pobudzający łaknienie hormon – grelina).