Jedna z najczęściej wystepujących chorób XXI wieku – otyłość – doczekała się wypracowania różnych sposobów walki z nią. Najczęściej stosuje się operacje restrykcyjne, które zmniejszają pojemność żołądka lub zaburzające wchłanianie pokarmu, jak wycięcie części żołądka. Mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest balon żołądkowy (powietrzny lub wypełniony sola fizjologiczną), który wprowadza się na okres sześciu miesięcy. Odpowiednia metoda jest dobierana do indywidualnego problemu pacjenta.
Operacyjne leczenie otyłości
NZOZ Euroklinika Klinika Chirurgii Plastycznej leczy otyłość za pomocą dwóch metod: laparoskowego opaskowania żołądka oraz operacji mankietowej resekcji żołądka, czyli zmniejszenie jego objętości. Operacje przeprowadza tutaj dr n. med. Józef Donocik, który specjalizuje się w leczeniu laparoskopowym. W walce z otyłością lekarz stosuje także endostaplery. Zabiegi wykonuje także Karolina Donocik, chirurg ogólny, która specjalizuje się w zabiegach laparoskopowych. Bariatria – czyli leczenie otyłości – to także dziedzina,którą zajmuje się Klinika Chirurgii Mazan. Otyli pacjenci mogą tutaj poddać się laparoskopii: rękawowej resekcji żołądka oraz założeniu regulowanej opaski żołądkowej. Ci, którzy nie chcą nieodwracalnej operacji, mogą wybrać balon żołądkowy lub plikację żołądka, czyli zmniejszenie jego wielkości poprzez założenie szwów wzdłuż jego zewnętrznej krzywizny. Be względu na wybraną metodę, pacjent jest objęty opieką dietetyka, który przygotowuje dla niego specjalnie indywidualny program żywieniowy metabolic balance. Operacje przeprowadza założyciel kliniki dr Zbigniew Mazan, specjalizujący się w chirurgii plastycznej i bariatrii. Za swoje zasługi medyczne został w 2012r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Do przeprowadzania zabiegów uprawnienia posiadają także dr Jarosław Bigaj, specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, wychowanek Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Paweł Tyrawski, także chirurg ogólny II stopnia.
Zabieg implantacji balonu żołądkowego
Szeroki wachlarz operacji osób otyłych w swojej ofercie ma Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach. Tutaj z otyłością walczy się za pomocą opaski, wyłączenia żołądkowego sposobem Roux, wyłączenia żołądkowo-trzustkowego, plikacji, rękawowej resekcji żołądka i pętlowego wyłączenia żołądkowo-jelitowego. Zastępcą ordynatora i Kierownikem Pododdziału Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej jest tutaj chirurg ogólny dr n. med. Grzegorz Kowalski, członek Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Doktor po ukończeniu Śląskiej Akademii Medycznej swoje praktyczne doświadczenie zdobywał jako kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej w Szpitalu Powiatowym w Świętochłowicach. Pracuje tutaj także dr n. med. Michał Dyaczyński, specjalista I i II stopnia chirurgii ogólnej, członek Polskiego Związku Lekarzy i Towarzystwa Chirurgów polskich. Autor artykułów: "Insulinoma exclusively localized during intraoperative ultrasonography", "Chronic anal fissure - conservative or surgical treatment ?" i innych, w 2012 r. pełnił funkcję kierownika naukowego warsztatów dla lekarzy pt. „Chirurgia Laparoskopowa Przewodu Pokarmowego”. Sam brał udział w V Międzynarodowej Konferencji Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich czy w warsztatach chirurgii laparoskopowej pt. „Laparoskopowe Pętlowe Wyłączenie Żołądkowo – Jelitowe” i innych.