Wśród wielu sposobów walki z otyłością, które zależą od zaawansowania choroby pacjenta oraz jego preferencji, leczenie środkami farmakologicznymi lub poprzez dietę ubogokaloryczną – jak zauważa specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, dr n. med. Wit Cezary Danilkiewicz – nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dzieje się tak, ponieważ złe nawyki żywieniowe bardzo trudno zmienić bez odpowiedniego wsparcia medycznego.
Jak skutecznie pokonać zbędne kilogramy?
Kompleksowy program leczenia otyłości „Nowa lekkość bytu” to projekt walki z nadwagą i otyłością realizowany od 2010 r. przez zespół psychologów i dietetyków NZOZ Gastromed, którego podstawowym elementem jest praca z zasobami psychicznymi uczestnika. Program realizowany jest pod kierunkiem psychologa, psychodietetyka mgr Małgorzaty Jastrzebowskiej, która posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przychodnia ponadto, posiada w swojej ofercie niechirurgiczną i niefarmakologiczną metodę leczenia otyłości balonem żołądkowym BIB.
W walce z otyłością, na Oddziale Diabetologii Szpitala Klinicznego Instytutu Medycyny Wsi utworzono Pododdział Leczenia Otyłości, gdzie realizowany jest 10–dniowy program odchudzania. „Staramy się, aby odchudzanie przebiegało w sposób naturalny – wyjaśnia dla miesięcznika Medicus Ordynator Oddziału, dr n. med. Piotr Dziemidok – z jak najmniejszym udziałem środków farmakologicznych. Nie wykluczamy włączania w kuracje nie tylko leków, ale nawet zabiegów typu zakładania balonów do żołądka. Oczywiście w przyszłości.”
Dr n. med. Piotr Dziemidok świadczy również swoje usługi w Poradni Diabetologicznej Centrum Medycznego Luxmed, gdzie chorzy na cukrzycę oraz z nadwagą mogą zapoznać się z nowoczesnymi metodami diagnozy, leczenia oraz edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania, ćwiczeń, stosowania pomp insulinowych oraz prawidłowego badania poziomu cukru. Zakres konsultacji dotyczy ponadto otyłości, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń lipidowych i dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Lekarz przeprowadza badania również dla pacjentów anglojęzycznych.
Program leczenia oparty na indywidualnych czynnikach ryzyka metabolicznego i chorób towarzyszących oferuje Centrum Leczenia Nadwagi i Otyłości Vitrumed, gdzie realizowane są wszystkie formy terapii. Terapia uwzględnia poprawę zaburzeń i towarzyszących otyłości komplikacji związanych m.in. z nadciśnieniem, cukrzycą czy dyslipidemią. Dotyczy to również stanu psychicznego i socjalnego pacjenta. Centrum realizuje także program odnowy biologicznej i metamorfoz. W zespole specjalistów leczenia nadwagi i otyłości pracują lek. med. Małgorzata Łubkowska oraz dr n. farm. Marcin Mandryk.
„Ważka” to trzymiesięczny program redukcji masy ciała pod kontrolą endokrynologa, jaki oferują Gabinety Terpa. Świadczone tutaj specjalistyczne konsultacje lekarskie, dietetyczne oraz psychologiczne odbywają się pod kierunkiem endokrynologa, specjalisty chorób wewnętrznych, dr hab. n. med. Beata Matyjaszek–Matuszek, która jest Adiunktem Kliniki Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Zespół ponadto wspiera psycholog, mgr Monika Sobkowicz–Serej oraz trener osobisty Piotr Bałabuszek.
Otyłość to często kwestia umysłu. W Centrum Psychoterapeutycznym Genesis pacjenci zmagający się z otyłością mają okazję zgłębić mechanizmy powodujące nadwagę oraz nauczyć się świadomie wpływać na swoje ciało. Placówka powstała w 1993 r. i od tego czasu wypracowała indywidualne strategie leczenia otyłości we współpracy psychoterapeuty, dietetyka i trenera fitness. Terapeuci posiadają certyfikaty m.in. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Centrum Terapii Poznawczo–Behawioralnej.