Otyłość to wielki problem naszych czasów, również z uwagi na choroby współistniejące, które bardzo często stanowią bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia. Programy dietetyczne i kuracje farmakologiczne często nie zapewniają wystarczającej pomocy, stąd konieczność specjalistycznej opieki. W przypadku braku skuteczności metod zachowawczych, chory jest kwalifikowany do leczenia chirurgicznego, którego rodzaj ustala lekarz.
Poznańscy specjaliści w zakresie walki z otyłością
Kilka metod leczenia otyłości oferuje w zakresie Bariatrii Klinika Promienista. Jej propozycje obejmują leczenie żywieniowe realizowane przez specjalistę dietetyka oraz leczenie chirurgiczne w ramach Gabinetu Chirurgicznego, które prowadzi specjalista chirurgii metabolicznej. Operacyjne metody realizowane są w Klinice w celu zmniejszenia absorpcji pokarmu, powodują utratę masy ciała poprzez zmniejszenie wchłaniania z jelita cienkiego, a ofertę stanowi m. in. pionowa plastyka żołądka, oraz zabiegi mniej inwazyjne – laparoskopowa opaska regulowana czy gastric bypass.
Ponieważ leczenie otyłości z uwagi na szereg powikłań wymaga wielospecjalistycznego zespołu, Centrum Leczenia Otyłości Omedica współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, dzięki czemu wszystkie problemy pacjenta związane z jego nadwagą, mogą być kompleksowo leczone w jednym miejscu. Placówka swoją działalność koncentruje przede wszystkim na diagnostyce i leczeniu chorych na cukrzycę zgodnie ze standardami opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a program wsparcia opiera się na planowaniu zindywidualizowanej opieki diabetologicznej oraz edukacji prozdrowotnej pacjentów.
Nieoperacyjne leczenie otyłości z zastosowaniem silikonowego balonu żołądkowego Orbera to propozycja Prywatnej Lecznicy Certus. Zabieg przeprowadzany jest w ramach Centrum Endoskopii przez chirurga, który wykonuje gastroskopię i na jej podstawie kwalifikuje do zabiegu. Kolejnym etapem jest konsultacja internistyczna, a program zamyka spotkanie z psychologiem. Pozytywny wynik kwalifikuje pacjenta do zabiegu balonikowania, a po endoskopowej implantacji w żołądku, balon pozostaje w nim na okres 6 miesięcy w celu zmniejszenia łaknienia.