Jedną z metod leczenia żylaków jest noszenie odpowiednich wyrobów uciskowych. Sposób ten jest nazywany kompresjoterapią. Kiedy lekarze zalecają go swoim pacjentom i na czym dokładnie polega jego zbawienne działanie?
Czym jest kompresjoterapia kończyn dolnych?
Ucisk stopniowany, czyli tak zwana kompresjoterapia, polega na uciskaniu kończyny dolnej specjalnymi medycznymi wyrobami uciskowymi - bandażem, pończochami, rajstopami lub podkolanówkami. Wywierany przez nie ucisk zmniejsza się od stopy w kierunku pachwiny. Lekarze często wykorzystują kompresjoterapię jako środek wspomagający inny rodzaj leczenia, w okresie rekonwalescencji po zabiegu lub w sytuacji, gdy żylaki nie są jeszcze mocno zaawansowane. Może być ona także elementem profilaktyki. Prawidłowo dobrana pończocha uciskowa usprawnia tak zwany odpływ żylny i chłonny w nodze, pomaga utrzymywać prawidłowe krążenie, a także zwiększa przepływ krwi przez żyły układu głębokiego. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej i minimalizuje uciążliwe dolegliwości związane z obecnością żylaków.
Rodzaje ucisku w kompresjoterapii
Moc ucisku wyrobów elastycznych jest dobierana przez lekarza w zależności od stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie - potrzeb pacjenta.
Wyróżniamy następujące stopnie ucisku:
- 1 stopień, gdzie ciśnienie wywołane przez produkt wynosi 18–21 mmHg. Tego rodzaju wyroby stosuje się głównie w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich oraz w przypadku niewielkich żylaków kończych dolnych, które nie wywołują zbyt uciążliwych dolegliwości.
- 2 stopień, gdzie ucisk wynosi 23-32 mmHg. Jest on stosowany przede wszystkim po operacjach chirurgicznych, skleroterapii oraz po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył
- 3 stopień, gdzie ucisk jest już duży i wynosi 34-46 mmHg. Znajduje on zastosowanie w terapii przewlekłej niewydolności żylnej, gdzie obrzęki są duże i zaawansowane, ale odwracalne.
- 4 stopień, o bardzo dużym ucisku powyżej 49 mmHg. Takie wyroby stosuje się u pacjentów dotkniętych obrzękiem nieodwracalnym bądź chłonnym.
Rodzaje wyrobów uciskowych
Lekarze najczęściej przepisują swoim pacjentom podkolanówki, ponieważ dają one bardzo dobre efekty i nie sprawiają chorym kłopotów. W przypadku osób z dużymi żylakami ud lub obrzękiem tego obszaru, lepiej sprawdzają się długie pończochy lub rajstopy uciskowe. U pacjentów po operacjach często stosuje się z kolei opaski uciskowe, nazywane też bandażami żylnymi. Ze względu na specjalny sposób ich wiązania, po raz pierwszy należy założyć je pod okiem specjalisty. W tym miejscu warto także zaznaczyć, że samodzielny dobór pończoch uciskowych na żylaki nie jest dobrym pomysłem. Tego rodzaju akcesoria powinny być zawsze kupowane po konsultacji z lekarzem specjalistą.
Kompresjoterapia - przeciwwskazania
Wskazania do stosowania kompresjoterapii oraz jej stopień należy skonsultować z lekarzem - flebologiem lub naczyniowcem. Na liście przeciwwskazań znajdują się natomiast zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego, owrzodzenia i stany zapalne skóry w fazie ostrej oraz masywna zakrzepica żył głębokich. Każdy wyrób uciskowy musi być idealnie dostosowany do wymiarów kończyny pacjenta, dlatego przed wyborem produktu jest ona dokładnie mierzona w odpowiednich miejscach. Pomiarów dokonuje się rano lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej. Mimo iż kompresjoterapia jest nieinwazyjna, przynosi naprawdę efekty, dlatego warto porozmawiać o tej metodzie leczenia ze swoim lekarzem prowadzącym.