Przewlekła niewydolność żylna - leczenie

Gdy nogi puchną i bolą, a wieczorem pojawiają się w nich bolesne skurcze, mogą być to pierwsze oznaki przewlekłej niewydolności żylnej. To choroba, która wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, nieleczona może bowiem doprowadzić do powstania groźnych dla życia powikłań. Oto lista klinik 3 w Polsce, w których leczona jest przewlekła niewydolność żylna.

Lekarze wykonujący leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Posiadamy w ofercie 4 specjalistów w 3 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 3 różnych placówkach. Usługa przewlekła niewydolność żylna jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego i flebologa.

dr n. med. Norbert Zapotoczny

chirurg naczyniowy, flebolog, proktolog, chirurg ogólny

w VenoMedica

lek. Krzysztof Jacyna

chirurg naczyniowy, flebolog, chirurg ogólny

w VenoMedica

lek. Łukasz Pałka

chirurg naczyniowy, flebolog, chirurg ogólny

w VenoMedica

lek. Iwona Ździebło-Krankowska

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w VenoMedica

Przewlekła niewydolność żylna - leczenie - informacje

Nie każdy wie, że żylaki nie są chorobą samą w sobie. Tak naprawdę to skutek zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, czyli przewlekłej niewydolności żylnej. Na czym polega ta choroba i jak skutecznie ją wyleczyć? Podpowiadamy.

Kadra w Centrum Medyczne doktorA Kadra w Centrum Medyczne doktorA

Przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów, które pojawiają się pod wpływem nadmiernego poszerzenia naczyń żylnych, a co za tym idzie - wzrostu ciśnienia żylnego. Problem ten dotyka wielu Polaków, szczególnie kobiet po 40. roku życia. Jakie są tego przyczyny? Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych najczęściej jest skutkiem długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Wpływ na pojawienie się choroby ma też otyłość i brak ruchu. Do pozostałych przyczyn zaliczamy m.in. przebytą zakrzepicę żył głębokich oraz uszkodzenie zastawek żylnych przez proces zapalny lub uraz. Zastawki mogą również nieprawidłowo funkcjonować ze względu na uwarunkowania genetyczne.

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Pierwsze objawy choroby to zazwyczaj dolegliwości bólowe, skurcze oraz nasilające się wieczorem obrzęki w okolicy kostek. Gołym okiem można zauważyć drobne pajączki (pękające naczynka), które z czasem przeradzają się w żylaki. Jeśli na tym etapie choroba nie zostanie powstrzymana, żylaki staną się wypukłe, a skóra stwardnieje. Widoczne będą także przebarwienia. W skrajnych przypadkach może dojść do trudno gojących się owrzodzeń żylnych i innych, groźnych dla życia pacjenta powikłań. Wielu pacjentów traktuje żylaki jedynie jako defekt estetyczny i dlatego nie zgłasza się z nimi do lekarza. Jak widać jednak, jest to poważny błąd.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Ze względu na to, iż niezależnie od przyczyny wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej jej objawy są do siebie podobne, konieczne jest przeprowadzenie badań, które pozwolą odkryć przyczynę choroby. Jednym z najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce jest USG Dopplera. W zależności od przyczyny oraz stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zaproponować pacjentowi różne metody jej leczenia. Tak zwane postępowanie zachowawcze polega przede wszystkim na wdrożeniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej oraz na kompresjoterapii, czyli stosowaniu specjalnych wyrobów uciskowych. W zaawansowanych przypadkach, gdy metody zachowawcze nie przynoszą zadowalających rezultatów, lekarz może zalecić pacjentowi bardziej inwazyjne metody usuwania żylaków. Ich wybór jest bardzo duży, a coraz większa liczba sposobów nie wiąże się z bólem ani hospitalizacją.

Przewlekła niewydolność żylna - leczenie naturalne

Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne doktorA Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne doktorA

Leczenie naturalne przewlekłej niewydolności żylnej to kwestia, która powinna być zawsze konsultowana ze specjalistą. Tak poważnej choroby nie należy leczyć na własną rękę, a stosowanie ziół czy maści na żylaki powinno być poparte akceptacją lekarza prowadzącego. Zarówno tabletki, jak i maści na żylaki często zawierają wyciąg z kasztanowca. Inne popularne składniki tego rodzaju preparatów to m.in. diosmina i wyciąg z ruszczyka. Terapię zaleconą przez lekarza można wspomóc również piciem ziół, np. działających przeciwzapalnie koszyczka arniki i liścia oczaru, a także kwiatu nagietka. Pamiętajmy także o unikaniu gorących kąpieli i sauny oraz noszeniu płaskich butów i wygodnej, luźnej odzieży.

Więcej na temat leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…