Stulejka – co to?

Stulejka to wada budowy napletka, utrudniająca lub uniemożliwiająca zsunięcie go z żołędzi prącia. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku i z różnych przyczyn. 

Zwężone ujście napletka wywołuje ból podczas stosunku. Utrudnione jest również dbanie o higienę. Pojawiają się więc stany zapalne i choroby wywołane przez bakterie. Bagatelizowanie problemu stulejki może w skrajnych przypadkach prowadzić do chorób nerek, pęcherza, a także raka prącia. 

Rozróżnić możemy:

  1. stulejkę pełną – to najbardziej zaawansowany stan tego schorzenia. Ujście napletka jest na tyle wąskie, że nie jest możliwe zsunięcie go z żołędzi;
  2. stulejkę częściową (niepełną) – mniej zaawansowany stan, w którym możliwe jest zdjęcie napletka z prącia w stanie spoczynku. W niektórych przypadkach stulejki częściowej można również zsunąć napletek z żołędzi w stanie wzwodu prącia, ale jest to bardzo bolesne.

Najskuteczniejszą formą leczenia jest zabieg stulejki (plastyka napletka). Jednak często okazuje się, że jedynym rozwiązaniem, który zażegna problem stulejki jest całkowite obrzezanie. To wycięcie napletka w całości lub w części.

Ważne: Problem z nieprawidłowym utrzymaniem higieny jest również niebezpieczny dla kobiety. Podczas stosunku może dochodzić do przenoszenia bakterii do damskich dróg rodnych.

Jak wygląda stulejka? 

Stulejka to stan, w którym z żołędzi prącia nie można zsunąć napletka. W najbardziej zaawansowanym stadium stulejki żołądź nie jest w ogóle widoczna zarówno w stanie spoczynku prącia, jak i jego wzwodu.
W związku z tym, prącie u samej góry przyjmuje kształt wydłużonego i ściętego stożka. W mniej zaawansowanych stadiach napletek daje się zsunąć do połowy żołędzia lub całkowicie. Jednak ze względu na nacisk napletka na rowek zażołędziowy, osoba ze stulejką odczuwa ból i dyskomfort.

Stulejka u dziecka 

Rozróżnić można dwa rodzaje stulejki:

  • fizjologiczną – według szacunków występuje u 9 z 10 chłopców do 3. roku życia. W pierwszym etapie życia dziecka napletek ulega rozluźnieniu i stulejka zanika całkowicie. Jest to proces naturalny. Nie powinien wzbudzać niepokoju u rodziców; 
  • patologiczną – gdy napletek nie daje się zdjąć z żołędzia w dalszym etapie rozwoju dziecka. Na napletku, z powodu rozciągania i pękania skóry, mogą pojawiać się blizny. Stulejka patologiczna wymaga leczenia – albo za pomocą specjalnych maści, albo interwencji chirurgicznej.

Stulejka u dorosłych

Stulejka u dorosłych mężczyzn jest dolegliwością zdecydowanie rzadziej występującą niż u chłopców. W takim przypadku mówimy o stulejce nabytej, gdyż jest spowodowana poprzez czynniki zewnętrzne. Do najczęstszych powodów powstawania stulejki u dorosłych zaliczyć można: 

  • stany zapalne skóry napletka,
  • problemy z nieprawidłowym utrzymywaniem higieny miejsc intymnych,
  • uszkodzenia mechaniczne prącia (powstałe np. podczas stosunku).

W niektórych przypadkach stulejka u dorosłych mężczyzn może pojawiać się niespodziewanie. Najczęściej jest to spowodowane zmianami chorobowymi w całym organizmie, np. cukrzycą typu 2. Leczeniem tego typu schorzeń zajmuje się większość klinik urologicznych. Sam zabieg plastyki napletka nie należy do skomplikowanych.

Stulejka – leczenie

W przypadku małych chłopców leczenie stulejki najczęściej nie jest konieczne, gdyż napletek sam rozluźnia się wraz z dojrzewaniem. Jednak jeżeli mimo przekroczenia 3-4. roku życia problem ten wciąż się utrzymuje, może być wymagane leczenie. 

Według zaleceń specjalistów w pierwszej fazie z przewężonym napletkiem można walczyć odprowadzając go ręcznie podczas gorących kąpieli. Zapobiegnie to infekcjom oraz wspomoże rozciąganie skóry napletka. Jeśli wyraźnej poprawy nie będzie, leczenie można wspomagać za pomocą maści sterydowych powodujących rozkurczanie tkanek. W tym celu zaleca się nakładanie niedużej ilości maści w obrębie przewężenia napletka. Zabieg ten należy powtarzać przy każdej kąpieli przez 2-3 miesiące. 

Pamiętaj: Wszystkie domowe metody leczenia stulejki należy konsultować z lekarzem urologiem.

Stulejka – zabieg

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych konieczny może być zabieg poszerzający napletek. Decyzję o konieczności wykonania zabiegu oraz o metodzie operacyjnej podejmuje lekarza na pierwszej wizycie w klinice bądź szpitalu. Sam zabieg obarczony jest niskim prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań: krwotoków, czy infekcji. 

Chirurgiczne leczenie stulejki obejmuje:

  • plastykę napletka – poszerzenie,
  • obrzezanie częściowe – usunięcie napletka aż do jego przewężenia,
  • obrzezanie całkowite – usunięcie całego napletka.

Całkowite usunięcie napletka jest czasem jedynym rozwiązaniem problemu stulejki. Wywołuje to często pewne wątpliwości u mężczyzn, choć w Polsce obrzezanie jest dość często stosowane

Sam zabieg stulejki przeprowadzany jest przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa około godziny. Jeśli istnieje możliwość zachowania napletka, wykonuje się jego plastykę. Wykonuje się wtedy kilka nacięć u ujścia napletka i zakłada szwy. Te ostatnio z reguły są wchłanialne, więc nie trzeba zdejmować ich na dodatkowej wizycie.

Operacja stulejki może zostać również przeprowadzona przy użyciu laser CO2. Do głównych zalet tej metody zaliczyć można:

  • mniejsze ryzyko krwawienia (wiązka lasera tnie tkanki jednocześnie zamykając naczynia krwionośne),
  • mniejszy obrzęk pooperacyjny,
  • mniej widoczna blizna po cięciu.

Operacja stulejki – zalecenia po zabiegu

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zazwyczaj 14 dni. Pierwszą dobę pacjent z reguły spędza w szpitalu. Po tym czasie może wrócić do codziennych czynności. 

Bardzo ważne jest, aby przez cały czas gojenia się rany dbać o higienę intymną, zrezygnować z aktywności sportowej, stosunków seksualnych. Ranę oraz całe prącie warto przemywać antybakteryjnymi, ale niedrażniącymi środkami, np. Rivanolem, Octeniseptem. 

Z reguły po operacji pacjenci skarżą się na ból utrzymujący się nawet przez kilka dni. Wystarczającym rozwiązaniem tego problemu są dostępne środki przeciwbólowe, np. paracetamol. 

Zabieg stulejki – możliwe powikłania

Zabieg plastyki napletka oraz obrzezania jest dosyć prosty i nie niesie ze sobą ryzyka groźniejszych powikłań. Jednak ze względu na ingerencję chirurgiczną w miejscu tak ukrwionym i unerwionym jak prącie może przyczyniać się do pewnych nieprzyjemnych dla pacjenta konsekwencji. Są to między innymi:

  • obrzęk i opuchlizna prąca oraz żołędzia,
  • krwawienie z rany podczas wzwodu prącia,
  • stany zapalne wynikające z niewystarczającej higieny intymnej,
  • nadwrażliwość żołędzia prącia (trwa kilka tygodnia od zabiegu).

Operacja stulejki – refundacja NFZ

Zabieg operacji stulejki jest refundowany ze środków NFZ. Jednak wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na zabieg: w zależności od miasta to 1 do nawet 12 miesięcy.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o chirurgiczne leczenie stulejki

Poddanie się operacji resekcji napletka z powodu stulejki wzbudza wiele kontrowersji. Mężczyźni najczęściej obawiają się powikłań po zabiegu oraz długiej rekonwalescencji. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące chirurgicznego leczenia stulejki.

  • Co to jest stulejka?

    Stulejka to najczęściej wrodzone, ale również nabyte schorzenie. Objawia się zwężeniem ujścia napletka – zsuwanie go z żołędzia prącia jest utrudnione.

  • Jak pozbyć się stulejki?

    U młodych chłopców stulejka może zaniknąć samoczynnie. Jednak często jedynym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny. Polega na uplastycznieniu ujścia napletka lub całkowitej jego resekcji.

  • Jak wyleczyć stulejkę?

    Jednym z najprostszych sposobów walki ze stulejką jest ręczne odprowadzanie napletka z żołędzia prącia podczas gorących kąpieli. Zapobiegnie to infekcjom oraz wspomoże rozciąganie się jego skóry. Brak efektów tej metody można wspomóc za pomocą specjalnych maści sterydowych powodujących rozkurczanie tkanek. Zaleca się nakładanie niedużej ilości maści w obrębie przewężenia napletka. Zabieg ten należy powtarzać przy każdej kąpieli przez 2-3 miesiące

  • Jak rozpoznać stulejkę?

    Stulejka to stan, w którym nie ma możliwości całkowitego zsunięcia napletka z żołędzia prącia. W mało zaawansowanych stadiach napletek zsuwa się całkowicie, ale uciska prącie w okolicach rowka zażołędziowego. Wywołuje to często silny ból. W bardziej zaawansowanej stulejce nie ma w ogóle możliwości zsunięcia napletka.

  • Jak wygląda operacja stulejki?

    Operacja usunięcia stulejki jest stosunkowo bezpieczna. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W okolicach ujścia napletka wykonuje się kilka nacięć, co powodują jego rozluźnienie. W skrajnych przypadkach wykonywane jest pełne obrzezanie. Operację można również przeprowadzić z użyciem lasera CO2.

  • Czy stulejka boli?

    Stulejka w przypadku prącia w spoczynku nie jest bolesna. Ból może pojawiać się w momencie jego wzwodu, podczas stosunku płciowego, a także w przypadku prób zsuwania napletka z żołędzia.

  • Stulejka – czy jest groźna?

    Stulejka to dolegliwość, która utrudnia prawidłowe utrzymanie higieny pod napletkiem. W związku z tym istnieje duże ryzyko infekcji bakteryjnych, które mogą prowadzić do zapalenia cewki moczowej, pęcherza, chorób nerek, a nawet raka prącia.

  • Czy operacja stulejki jest refundowana?

    Tak, operacja stulejki jest refundowana przez NFZ w przypadku potwierdzenia konieczności takiego zabiegu przez urologa. Czas oczekiwania na taki zabieg wynosi od 1 do 4 miesięcy.

Leczenie stulejki chirurgicznie - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na chirurgiczne leczenie stulejki. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od mężczyzn, którzy zapisali się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Pełna satysfakcja
  
Michał W.

Zabieg odbył się bezboleśnie, po zabiegu mogłem od razu iść do domu. Kupiłem w aptece wskazane przez doktora leki i podczas całego procesu gojenia nie czułem żadnego bólu i wszystko goiło się bez komplikacji. Czasami żołądź obcierał lekko o ubranie, ponieważ był cały odkryty i prawdopodobnie ciało nie było przyzwyczajone, teraz już tego problemu nie ma. Długo się przymierzałem do zabiegu i teraz jestem kolejnym z wielu facetem który przyzna, że można było zrobić to dużo wcześniej.

Opinia o: Urolog dr n.med Artur Ruciński, Gdańsk (dr n. med. Artur Ruciński)
Profesjonalne leczenie
  
Cezary

Zabieg przebiegł szybko i bez większych komplikacji. Czasami odczuwałem ból jakby znieczulenie nie zadziałało. Ale wszystko przebiegło pomyślnie. Z zabiegu jestem ogólnie zadowolony. Nowa metoda z użyciem steplera jest skuteczna i warta polecenia.

Opinia o: Centrum Medyczne Gizińscy, Bydgoszcz (lek. Daniel Lewczak)
  
Krzysztof z Wrocław

Zabieg bardzo komfortowy, przeprowadzony bardzo szybko od terminu konsultacji. Szybki okres rekonwalescencji. Szczególne podziękowania również dla Pań z rejestracji, które cierpliwie odpowiadały na każde moje pytania, oraz dopytywały o samopoczucie następnego dnia.

Opinia o: Centrum Medyczne T&T Medical, Wrocław
Podobało mi się wszystko, nie mam nic do zastrzeżeń!
  
MrAftel

Zabieg został wykonany w pełni z powodzeniem. bardzo doświadczony personel ze znakomitym podejściem do pacjenta.

Opinia o: Urolog dr n.med Artur Ruciński, Gdańsk (dr n. med. Artur Ruciński)
Polecam
  
Piotr

doskonała jakość wykonania

Opinia o: Ultraderm, Kowale (dr n. med. Artur Ruciński)
Zabieg
  
Arnold

na razie po prostu się goi

Opinia o: Centrum Medyczne T&T Medical, Wrocław (dr n. med. Tomasz Tuchendler)
:-)
  
Kamilo

Wszystko ok. Polecam

Opinia o: Centrum Medyczne Skopia, Kraków (dr n. med. Włodzimierz Klima)
Prawie ideał
  
Dgrs

Okej

Opinia o: Insieme Centrum Medyczne, Dąbrowa Górnicza

Źródła:

  • Żaneta Malczyk, Anna Jarzumbek, Magdalena Kleszyk, Katarzyna Ziora, Joanna Oświęcimska, "Postępowanie ze stulejką u chłopców", Medicine, 2014, ISSN: 0031 3939
  • Michał Raban, Artur Żak, Jakub Litak, Rafał Smoliński, Agnieszka Budny, Monika Turska, "Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia?", Journal of Education, Health and Sport, 7 (7): 605-613,, 2017, ISSN: 2391-8306
  • Aurelia Sielużycka, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, "Wybrane wady rozwojowe narządów płciowych u dzieci", Pediatria Polska, tom 87, 2012/1, s. 65-71, ISSN: 0031-3939
  • Robert S. van Howe, "Cost-effective Treatment of Phimosis", Pediatrics, 102; e43, DOI: 10.1542/peds. 102.4.e43, 1998
  • Wikipedia, "Phimosis" (en.wikipedia.org)
  • lek. med. Jarosław Ratajski, "STULEJKA I KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO – WSTYDLIWE CHOROBY" (www.zoztargowek.waw.pl)
  • Wikipedia, "Stulejka" (pl.wikipedia.org)